01.11.2020, Pazar
9 °C / 20 °C Denizli Hava Durumu

DDH’ya coronavirüs testleri için PCR laboratuvarı kuruldu

Haber Merkezi - 5 Ekim 2020 Pazartesi - 15:32 DDH’ya coronavirüs testleri için PCR laboratuvarı kuruldu

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Berna Öztürk, Denizli Devlet Hastanesi’nde coronavirüs testi yapılabilmesi için PCR laboratuvarı kurulduğunu açıkladı.

A- A+

Denizli’de, coronavirüs salgını ile mücadele önemli bir yer tutan ve testlerin hızlı sonuçlanmasında önemli rol oynayan PCR laboratuvarı sayısı  ikiye çıktı. Pamukkale Üniversitesi Hastanelerine ek olarak Denizli Devlet Hastanesi’nde oluşturulan PCR laboratuvarında da coronavirüs testleri yapılabilecek.   

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk kurulan laboratuvar ile birlikte vatandaşların daha kısa süre içerisinde sonuçlara ulaşabileceğini belirterek, “İlimizde coronavirüs hastalarını tespit etmek ve bulaş riskini azaltmak amacıyla test sayısının arttırılması, hızlı vaka tespiti ve karantina süreci ile virüsün yayılmasını önlemek için Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca’nın talimatıyla ilimize bir PCR cihazı gönderildi. Cihazın gönderilmesinin ardından müdürlüğümüz tarafından Denizli Devlet Hastanesinde planlamalar yapıldı. Laboratuvarda görev yapacak sağlık çalışanlarımız gerekli eğitimleri aldı ve Denizli Devlet Hastanesinde PCR testleri çalışılmaya başlandı. Testlerin daha hızlı sonuçlanması, coronavirüs ile mücadelede önemli bir faktör olacak. PCR laboratuvarının açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi