18.05.2022, Çarşamba
16 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Coronavirüste Denizli Devlet, ildeki “referans hastane”...

Coronavirüste Denizli Devlet, ildeki “referans hastane” oldu

Haber Merkezi - 11 Mart 2020 Çarşamba - 11:16 Coronavirüste Denizli Devlet, ildeki “referans hastane” oldu

Sağlık Bakanlığı, coronavirüse karşı ilde Denizli Devlet Hastanesini “referans hastane” olarak belirledi. Aile sağlığı merkezleri, şüpheli hastaları bu hastaneye yönlendirmek zorunda.

A- A+

Coronavirüsün ülkemizde görüldüğünün açıklanmasıyla birlikte toplumda “bende de olabilir mi?” yönünde endişeler artarken, bu konuda Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlar da aldığı önlemleri daha da artırdı.

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ EN ÖNEMLİ YER

İlk aşamada gidilen yerlerden olan aile sağlığı merkezleri için “coronavirüs ile ilgili nasıl bir yol izleyecekler?” sorusu gündeme geldi. Yaptığımız araştırmalara göre, aile sağlığı merkezleri, virüs şüphesiyle gelen hastalardan tahlil için örnek alıp Denizli Devlet Hastanesi aracılığıyla Ankara’daki Sağlık Bakanlığı Referans Laboratuvarına gönderecek. Şüpheli görülen vakada da hasta tahlil sonucu gelinceye kadar gözlem altında tutulması için Denizli Devlet Hastanesine yönlendirilip, burada intaniye servisine yatırılacak.

DENİZLİ DEVLET, REFERANS HASTANE OLDU

Sağlık Bakanlığı, coronavirüs ile ilgili işlem ve takiplerin tek merkezden yürütülmesini sağlamak üzere illerde referans hastaneler belirledi. Denizli’de refarans hastane’nin Denizli Devlet Hastanesi olduğu bildirildi. İntaniye servisi olan hastanelerin coronavirüs şüphesiyle gelen hastalardan tahlil için örnek alırken, hastayı da ilgili servise yatırabilecekleri, ancak tahlil için alınan örneklerin Ankara’ya gönderilmek üzere Denizli Devlet Hastanesi ulaştırılması gerektiği kaydedildi.

DENİZLİ’DE CORONAVİRÜSE RASTLANDI MI?

Hastaneler ve aile sağlığı merkezlerine coronavirüs şüphesiyle başvuranlardan alınan örneklerin tahlil sonuçlarının 24 saat içinde alındığı, şu ana kadar Ankara’daki Referans Laboratuvarına gönderilen tahlillerin tamamında negatif sonuç çıktığı ifade edildi.

İZİNLER KALDIRILDI MI?

Bu arada sağlık Bakanlığınca personel izinlerinin kaldırıldığı iddialarının gerçek olmadığı belirtilirken, izinlerle ilgili uygulamanın şu anda sınır kapıları ile havalimanlarında görevli personel için geçerli olduğu öğrenildi.