Çocukta boy ve kilo geriliğine dikkat! – D20Haber
04.03.2024, Pazartesi
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Çocukta boy ve kilo geriliğine dikkat!

Çocukta boy ve kilo geriliğine dikkat!

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Aralık 2023 Salı - 15:02Güncelleme: 12 Aralık 2023 Salı - 15:02
Çocukta boy ve kilo geriliğine dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr Çiğdem Kaplan, çocuklarda boy ve kilo takibinin önemli olduğunu, yaşıtlarına göre geri kalma söz konusu olduğunda bunun takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Dr Çiğdem kaplan, hastanelerin çocuk polikliniklerine sıkça “benim çocuğum kilo almıyor, benim çocuğumun boyu uzamıyor ya da benim çocuğum çok kilolu” gibi şikayetler ile başvuru yapıldığına dikkati çekti.

Çocukta temel sağlık göstergelerinin başında büyüme geldiğine işaret eden Dr Kaplan, sağlıklı bir gelişim için çocukların bebeklik döneminden başlayarak ergenlik dönemine kadar bir çocuk uzmanı tarafından yakın takip edilmesi gerektiğini ifade etti.

Büyümenin değerlendirilmesinde yaşa göre ağırlık, yaşa göre boy ve yaşa göre baş çevresi ölçümlerinin önemli göstergeler olduğunu kaydeden Dr Kaplan, sözlerine şöyle devam etti:

“Çocukların dengeli beslenmesi büyüme ve gelişmede önemli bir yere sahiptir. Beslenmede karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve yağlar yeterli düzeyde olmalıdır. Önemli olan çocuğun yediğinin miktarı değil besleyici değeridir. Bebeklik döneminde beslenmede en önemli besin kaynağı anne sütü iken, çocuk büyüdükçe anne sütünün yerini sofra yemekleri alır. Beslenmede en önemli etken çocuğa bir rutin oluşturmaktır. Çocuklarda aynı saatlerde yemek yemeye, besinlerin karbonhidratı, yağı, protein açısından dengeli olmasına, mutlu bir ortam olmasına, az sevdiği yiyecekleri çok sevdiği yiyeceklerin içinde sunmaya ve uykuyu düzenli ve yeterli almasına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde yetersiz beslenme kadar aşırı beslenmeye bağlı oluşan obezite de çocukluk döneminde en önemli problemlerimizden birisidir. Büyüme ve gelişmeyi desteklemek ebeveynlerin en önemli konularından biridir.”

Uzm. Dr Çiğdem Kaplan, çocukta yaşıtlarına göre, boy ya da kilo olarak bir gerilik olduğunda mutlaka bir çocuk uzmanına başvurulmasını istedi. Büyüme eğrilerinde yaşıtlarına göre boy ve kilo olarak geri olan çocukların ayrıntılı araştırılması ve düzenli takip edilmesinin gerektiğini belirten Kaplan, bir çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişmesinde beslenme kadar aile tarafından sevilerek ve huzurlu bir ortamda büyütülmesinin de önemli olduğunu sözlerine ekledi.