10.08.2022, Çarşamba
23 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Çocuklarda kasık fıtığına dikkat!

Çocuklarda kasık fıtığına dikkat!

Haber Merkezi - 29 Haziran 2022 Çarşamba - 11:35 Çocuklarda kasık fıtığına dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Erdal Memetoğlu, çocuklarda genellikle doğuştan olan kasık fıtığına karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

A- A+

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Erdal Memetoğlu, kasık fıtıklarının çocukların en sık cerrahi girişim gerektiren kasık bölgesi hastalığı olduğunu, erkek çocuklarda kızlara göre 8-10 kat daha fazla ortaya çıktığını ve her 40 erkek bebekten birinde görüldüğünü, prematüre doğan bebeklerde normal doğanlara göre 4 kat fazla ortaya çıktığını belirtti.

Kasık bölgesinde şişliğin ilk belirti olarak ortaya çıktığını, ağlama, öksürme, fazla ayakta durma halinde bu şişliğin artabildiğini, uyku halinde ve elle dıştan bası uygulayınca şişliğin kaybolduğunu kaydeden Memetoğlu, şunları söyledi:

“Bebek henüz doğmadan önce anne karnındayken böbreklerin yanlarında üreme bezleri, karın alt bölgesine doğru iner. Kızlarda yumurtalar bu bölgede yerleşir. Erkeklerde ise testisler karnı terk ederek torbalara iner. Bu iniş sırasında birlikte sürüklenen karın zarı bir eldiven parmağı tarzında torbalara kadar testis ile birlikte iner. Doğumdan bir süre sonra bu kesecik kapanarak ipliksi bir yapı halini alır. Açık kanalın zamanla genişlemesi ya da kapandıktan sora meydana gelen etkilerle(kronik öksürük, zorlu ıkınma, karın içi basınç arttırıcı hastalıklar) yeniden açılması sonucu, kimi karın içi organların bu kanal içine doğru yer değiştirmeleri ile fıtık ortaya çıkar.”

Haberin DevamıReklam

Kasık fıtığı gözüken çocuklarda “fıtık boğulması” oluşma riskinin yüksek olduğundan cerrahi tedavinin geciktirilmeden yapılması gerektiğine dikkat çeken Memetoğlu, “Erken ve zamanında tedavi edilmezse fıtık boğulması içerisinde bulunan sıklıkla barsakların gangreni ile sonuçlanabilir. Ameliyatları günübirlik ameliyatlardır, Genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1 cm bir kasık kesisiyle, fıtık kesesi testis damarları ve borusundan ayrılır ve dibinden bağlanır. Yetişkinlerde yapılan yama koyma yöntemlerinin veya laparoskopik fıtık onarımlarının çocuklarda yeri yoktur. Ameliyatın tekrarlama olasılığı çok azdır. Ameliyattan iki saat sonra ağızdan beslenmeye başlanır ve aynı gün hastaneden taburcu edilir. Kasık fıtığı ameliyatları deneyimli çocuk cerrahisi uzmanları tarafından yapıldığında son derece güvenli ve komplikasyon oranı son derece düşük ameliyattır” dedi.