03.02.2023, Cuma
2 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Çocuklarda bu belirtiler Tip-1 diyabetin habercisi...

Çocuklarda bu belirtiler Tip-1 diyabetin habercisi olabilir

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Ocak 2023 Cuma - 14:34Güncelleme: 20 Ocak 2023 Cuma - 23:39
Çocuklarda bu belirtiler Tip-1 diyabetin habercisi olabilir

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Dr Aynur Bedel, çocuklarda sık idrara çıkma, çok su içme, aşırı yemek yeme, kilo kaybı ve görme bulanıklığının Tip-1 diyabetin belirtisi olabileceği uyarısında bulundu.

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Dr Aynur Bedel, çocuklarda ortaya çıkan endokrin sorunların erken tedavi edilmesinin önemli olduğunu dile getirdi. Çocuklarda Tip-1 diyabetin çok sık göründüğünü aktaran Bedel, bu rahatsızlığın pankreasta insülin üreten hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından yabancı hücre olarak algılanıp yok edilmesiyle ortaya çıktığını belirtti.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Ailelere belirtiler hakkında bilgiler veren Bedel, “Öncesinde sağlıklı, hiçbir sorunu olmayan çocuk birden çok su içmeye, çok sık idrar yapmaya, gece uykudan uyanıp tuvalete gitmeye, görme bulanıklığı yaşarsa, halsiz hissetmeye ve kilo kaybetmeye başlarsa, bu belirtiler ailelerin aklına Tip 1 diyabeti getirmeli ve hemen bir doktora başvurulmalıdır” uyarısında bulundu.

Haberin DevamıReklam

“CİDDİ OLUMSUZLUKLARA NEDEN OLABİLİR”

Çocukların sürekli büyüme ve gelişme trendi içinde olduklarından fizyolojik ve psikolojik birçok özelliklerinin erişkinlerden farklı olduğunu söyleyen Bedel, “Çocuklardaki erken dönemlerde görülebilecek endokrin sorunlar erken tedavi edilmezlerse daha sonraki yaşamlarında ciddi olumsuzluklara neden olabilir. Çocukların endokrin bozuklukları ve hormonal problemleri mutlaka bir Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı tarafından takip ve tedavi edilmelidir” dedi.