17.05.2022, Salı
17 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. Çocuklarda besin alerjisine dikkat!

Çocuklarda besin alerjisine dikkat!

Haber Merkezi - 3 Mart 2020 Salı - 13:43 Çocuklarda besin alerjisine dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Uz. Dr. İbrahim Cemal Maslak, besin alerjisi çocuklarda önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirtti.

A- A+

Uz. Dr. İbrahim Cemal Maslak, alerjik hastalıkların çağımızın en sık görülen sorunlarından birisi haline geldiğini, genetik ve çevresel faktörlerin alerjik hastalıkların gelişiminde önemli rol oynadığını söyledi.

10 ÇOCUKTAN BİRİSİNDE ASTIM

Alerji hastalıklarından biri olan astımın çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalığı olduğunu kaydeden Dr. Maslak, “Ülkemizde her 10 çocuktan birinde astım olduğu düşünülmektedir. Nefes darlığı, göğüste tıkanma hissi yada ağrı, uzun süreli öksürükler, uykudan uyandıran öksürük ve hışıltı, eforla artan öksürük ve hışıltı varlığında astım mutlaka araştırılmalıdır. Astım semptomları; enfeksiyon, alerjenler ve egzersiz dışında hava kirliliği, tütün dumanı, kimyasa/kozmetik kokular ile de ortaya çıkabilmektedir” dedi.

BESİNLERE KARŞI VÜCUDUN TEPKİSİYLE ORTAYA ÇIKIYOR

Sıkça karşılaşılan besin alerjisine de değinen Dr. Maslak, “Bir diğer alerjik hastalık olan besin alerjisi ise, bağışıklık sistemimiz tarafından besinlere karşı anormal yanıtın verilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Klinik olarak belirtiler hafif kızarıklık ve kaşıntı olabildiği gibi anafilaksi denilen yaşamı tehdit eden ağır alerjik reaksiyona da yol açabilmektedir. İnek sütü, yumurta gibi besinlere bağlı alerjiler yaşa bağlı olarak geçebilir, yer fıstığı, balık, kabuklu deniz ürünleri ve kuruyemiş alerjileri çok uzun yıllar hatta yaşam boyu devam edebilir” değerlendirmesinde bulundu.

EGZAMA ÇOCUK YAŞLARDA BAŞLIYOR

Egzamada da çoğunlukla erken çocukluk döneminde başladığını ifade eden Dr. Cemal Maslak, “İleriki yaşlarda astım ve alerjik rinit gibi diğer alerjik hastalıkların gelişiminin habercisi olma özelliğini taşımaktadır. Egzaması olan çocukların yarısına yakınında besin alerjileri görülebilir. Egzamanın en önemli bulgusu cilt kuruluğudur. Kuruluğa bağlı olarak ciltte kaşıntılar meydana gelir” diye konuştu.

Dr. Maslak, Denizli Devlet Hastanesi’nde alerjik hastalıkların tanısında deri testleri, total ve spesifik IGE testleri, solunum fonksiyon testi, besin ve ilaç yükleme testleri, fiziksel ürtiker testleri, bağışıklık sitemi değerlendirmesinde kontitatif immunglobulin testleri yapılabildiğini sözlerine ekledi.