26.02.2021, Cuma
4 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu

Aile hekimlerinden “kronik hastalık raporu için gelmeyin” açıklaması

Haber Merkezi - 24 Ağustos 2020 Pazartesi - 13:38 Aile hekimlerinden “kronik hastalık raporu için gelmeyin” açıklaması

Aile Hekimleri Derneği Federasyonundan (AHEF) yapılan açıklamada, aile hekimlerine kronik hastalık raporu için başvuruların arttığı, ancak kendilerinin böyle bir rapor vermeye yetkili olmadıkları belirtildi.

A- A+

Coronavirüs salgını sonrasında birçok vatandaş Aile Sağlığı Merkezlerine giderek kronik hastalık raporu talep edildiğini belirten Aile Hekimleri Derneği Federasyonu 2. Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Son günlerde COVID-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalık raporu almak için Aile Sağlığı Merkezlerine başvurular artmıştır. Oysaki Sağlık Bakanlığının 8 Haziran 2020 tarihinden itibaren Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yazısı ile aile hekimlerinin bu konuda görevi yoktur. İlgili yazıya göre belge sadece e-nabızdan alınabilinir. Kişilerin riskli aile sağlığı merkezlerine boşuna gelmesini sağlık durumlarını tehlikeye atmalarını istemiyoruz. Ayrıca bu konularda tek yetkili ilk raporu düzenleyen uzman hekim ya da sağlık kuruldur. Aile hekiminin buna müdahale durumu yoktur. E-nabız bireylerin kendi sağlık parametrelerini içinde barındıran kişiye özel bir uygulamadır. E-devlet şifreleri ile bilgisayar ve telefon üzerinden kullanılabilmektedir.”