25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. SAĞLIK
  4. /
  5. SAĞLIK
  6. /
  7. 15 yaş üzeri 3 kişiden 1’i...

15 yaş üzeri 3 kişiden 1’i sigara tiryakisi

Haber Merkezi - 31 Mayıs 2018 Perşembe - 11:21 15 yaş üzeri 3 kişiden 1’i sigara tiryakisi

Yeşilay Denizli Şubesi Başkanı Bünyamin Yakar, 15 yaş üzeri her 3 kişiden 1’inin sigara kullandığını, yılda 6 milyon kişinin sigaranın yol açtığı hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğini belirtti.

A- A+

Yeşilay Denizli Şubesi Başkanı Bünyamin Yakar, “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada 15 yaş üzeri her 3 erişkinden 1’inin sigara kullandığını, tütün kullanımına bağlı hastalıkla nedeniyle her yıl 6 milyon kişi hayatını kaybettiğini, bu ölümlerini 2 milyonunun kalp damar hastalıklarından kaynaklandığını Türkiye’de ise tüm ölümlerin yüzde 23’ünün sigara kaynaklı olduğunu belirterek, “Ramazan ayına da denk gelen bu özel gün, sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat. Sigarayı bırakın, kalbinizi koruyun” çağrısını yaptı.

Günümüzde tütün kullanımının dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni olduğunu ifade eden Yakar, uzmanların tütün kullanımı bu şekilde devam ettiği takdirde Türkiye’de 2030 yılına gelindiğinde ölen kişi sayısının 8 milyonu geçeceğini uyarısını yaptığını kaydetti: Yakar, sözlerine şunları ilave etti:

“MERAK, ÖZENTİ SİGARA BAĞIMLILIĞINA SEBEP OLUYOR”

Küresel Yetişkin Tütün Araştırması raporuna göre Türkiye genelinde son yıllarda sigara kullanım oranlarının erkeklerde düştüğü gözlemleniyor. Raporda, tütün kullanımının en çok 25-34 ve 35-44 yaş grupları arasında olduğu belirtiliyor. Tütün kullanımını bırakmayı en fazla deneyenler ise kadınlar. Tütün kullanmaya başlama nedeni en belirgin olarak merak, özenti ve arkadaş etkisi olarak listeleniyor. DSÖ bu yıl tütünden kaynaklı kalp sağlığının bozulmasına dikkat çekerek; milyonlarca sigara kullanıcısının, tütün kullanımının kalp hastalıklarına yol açtığının fakında olmadığını belirterek, tütün kullanımının ortadan kalkmasının milyonlarca insanın kalp krizi ve felcinin yol açtığı ölümlerden koruyabildiğini ifade ediyor.

Yeşilay Sağlık Bakanlığıyla -birlikte sigarayı bırakmaya yönelik; Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma kampanyasını hayata geçirdi. Bilimsel alt yapılı, uzman kadrolarla hazırlanan bu kampanyada bilhassa dijital medya kanalları kullanılarak sigara bağımlılığına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı birakabilirsin.org sitesi yanı sıra kamu spotları da sigara bağımlısı ve sigarasız yaşam üzerinden mesajlarını veriyor.”