Tüm Emekliler Sendikasından çağrı: Geçim bütçesi istiyoruz – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Tüm Emekliler Sendikasından çağrı: Geçim bütçesi...

Tüm Emekliler Sendikasından çağrı: Geçim bütçesi istiyoruz

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Mart 2024 Pazartesi - 20:43Güncelleme: 4 Mart 2024 Pazartesi - 20:44
Tüm Emekliler Sendikasından çağrı: Geçim bütçesi istiyoruz

Tüm Emekliler Sendikası Denizli Şube Başkanı Mesdan Yıldırım, emekli maaşlarının yetersizliğine dikkati çekerek, “Seçime değil geçime bütçe istiyoruz. Saraya değil emekliye bütçe istiyoruz” çağrısında bulundu.

Tüm Emekliler Sendikası Denizli Şubesi üyeleri, Candoğan Parkı önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Şube başkanı Mesdan Yıldırım, AK Parti iktidarının yapay gündemlerle halkı kandırmaya, çalıştığını söyledi.

Baskıların yoğunlaştırılarak muhalefet edenlerin yıldırılmaya çalışıldığını kaydeden Yıldırım, “Dikkat ederseniz ülkemizin gündeminden seçimler hiç düşmüyor. Seçim, referandum, yine seçim. Böylece halkın gerçek gündemi asla tartışılmıyor, sorunlar çözülmüyor, yeni sorunlar yaratılıyor. Bu yapay gündemlerle ülkede yaşanan, yoksulluğun, açlığın, yolsuzlukların, liyakatsizliğin, yandaş çıkarlarının üstü örtülmeye çalışılıyor. Bu yapay gündemlerle sağlığın, eğitimin bitirilmesinin üstü örtülmeye çalışılıyor. Bu yapay gündemlerle iş cinayetlerinin, kadın cinayetlerinin, sokakta şeriat çağrılarının, gericiliğin, ırkçılığın açıkçası faşizmin üstü örtülmeye çalışılıyor” dedi.

“GERÇEKLERİN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR”

İktidarın yerel seçimi gündemde tutup ülkenin gerçek gündeminden uzaklaşmayı hedeflediğini ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yapay gündemlerle sarayın sınırsız israfının, kamu alanlarının yandaşlara peşkeş çekilmesinin, doğanın talan edilmesinin üstü örtülmeye çalışılıyor. Bu seçim gündemleriyle hazinenin üç kuruşa muhtaç olduğunun, TÜİK'in rakamlarının sahte olmasının, faizde dün söylenenlerin bugün tam tersini yapmalarının üstü örtülüyor. Bu sahte gündemlerle artık yönetemez durumda olduklarının, iki ayda bir yönetici değiştirmenin, Anayasa kararlarına uymamanın üstü örtülmeye çalışılıyor. Bu yapay gündemlerle herkese hakaret etmenin, ötekileştirmenin meşrulaştırılması hedefleniyor. Üstelik bunları yaparken de her türlü yalan, iftiradan kaçınmıyorlar.”

“SORUN KAYNAK DEĞİL BÖLÜŞÜMDEKİ TERCİH”

Emekliler Yılı’na inanmadıklarını belirten Yıldırım, “Emekliye gelince kaynak yok, 7 bin TL artış yapmamız halinde bütçeye ağır yükü var, yatırımları durdurmamız, memurların yarısına maaş ödemememiz gerekir bahanesine sığınıyorlar. Emeklilerin ve Emekçilerin sabrını daha fazla zorlamayın. Bu ülkenin kaynakları ülke nüfusunu refah içinde yaşatmaya yeterlidir. Sorun kaynak değil, üretim değil, bölüşümdeki tercih sorunudur. Artık Yeter! Emekliler insanca yaşamak istiyor. En düşük emekli maaşını en düşük memur maaşı olan 32 bin 861 liraya çıkarılmasını, borçlarımızı daha fazla ertelememek için yılda dört kez bir maaş tutarında ikramiye verilmesini, intibak yasasının derhal çıkarılmasını, sağlıkta alınan her türlü katkı payının kaldırılmasını, 3600 ek gösterge mağduriyetinin giderilmesini, örgütlenmemiz önündeki tüm engellemelerin kaldırılmasını istiyoruz. Biz bunu sadaka olarak da istemiyoruz. Karşılığını emeğimizle, gençliğimizle ve alın terimizle ödediğimiz hakkımız olanı istiyoruz. Seçime değil geçime bütçe istiyoruz. Saraya değil emekliye bütçe istiyoruz. Biz emekliler bu seçimleri böyle değerlendireceğiz. Ayrıca madem gündemimiz yerel seçimler, yerel yönetimlerden de taleplerimiz var. Eğer ki bu taleplerimiz karşılık bulmayacaksa bizden de oy yok” diye konuştu.