Kurtulmuş: İç vesayet odakları tarihin çöplüğüne atıldı – D20Haber
30.11.2023, Perşembe
12 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Kurtulmuş: İç vesayet odakları tarihin çöplüğüne...

Kurtulmuş: İç vesayet odakları tarihin çöplüğüne atıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Kasım 2023 Pazartesi - 19:18Güncelleme: 13 Kasım 2023 Pazartesi - 19:18
Kurtulmuş: İç vesayet odakları tarihin çöplüğüne atıldı

Denizli’de, Pamukkale Üniversitesinin (PAÜ) akademik yıl açılış törenine katılan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, ülkede iç vesayet odaklarının tamamen tarihin çöplüğüne atıldığını söyledi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Prof Dr Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen PAÜ 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, dünyadaki yokluk, kıtlık, açlık, küresel göç hareketliliği gibi, yabancı düşmanlığı, İslam düşmanlığı ve ırkçılık gibi birçok meselenin dünyayı iki asırdır yöneten zihniyetten kaynaklandığının herkesçe görülmesi gerektiğini belirtti.

“Türkiye olarak özellikle ve özellikle Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılını idrak ettiğimiz bu 29 Ekim’le, artık kapılarından girdiğimiz ikinci asrımızın çok daha güçlü olarak geçmesi için bütün gücümüzle mücadele edeceğiz” diyen Kurtulmuş, Anadolu topraklarına gelinen günden bu yana Türk milletinin önüne hep yeni hedeflerin konulduğunu ifade etti. Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“ÖNÜMÜZE YENİ HEDEFLER KOYMAMIZ LAZIM”

“Cumhuriyet’imizin birinci asrında nice zorluklardan geçtik, nice güzel günlerimiz oldu, nice kahırlı günlerimiz oldu. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yıkıntıları yaşadık. İkinci Dünya Savaşı’na girmesek de İkinci Dünya Savaşı’nın getirdiği gerginlikleri, yıkıntıları yaşadık. Her birinizin babaları, dedeleri o günlerdeki yoksullukları, yoksunlukları hatırlıyor. Ama çok şükür şanla, şerefle, birinci yüzyılımızda özgürlük içerisinde, demokrasi içerisinde ve bağımsızlık içerisinde buraya kadar geldik. Şimdi önümüzde yeni hedefler koymamız lazım.”

Kurtulmuş, ülkenin gençlerinin önüne hep yeni hedefler koyarak daha ileriye gitmek zorunda olduğunu belirterek, Türkiye’nin bütün kurum ve kuruluşlarının gelecek dönemi çok daha güçlü geçirmesi için ellerindeki imkanları en iyi şekilde kullanması gerektiğini SÖYLEDİ.

“İÇ VE DIŞ VESAYET ODAKLARI BÜYÜK ŞEKİLDE GERİLEMİŞTİR”

Haberin DevamıReklam
Türkiye’de geçen dönem içerisinde “vesayet”in geride kaldığını anlatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Vesayet deyince sadece askeri darbede sokağa çıkartılan tankları, tüfekleri hatırlamayın. Vesayet deyince aynen Batı zihniyetine ve onların emrinde olmamız gerekir diye düşünen bir takım çevrelerin Türkiye’yi engellediği, sivil ve askeri bürokraside Türkiye’nin yürüyüşünün önüne çelmeler taktığı günleri dün gibi hatırlıyoruz. Öğrencilerimize mühendislik fakültesinde mühendislik bilgilerini öğreteceğimiz gibi, Cumhuriyetimizin ilk yüz yılında ne zorluklarla teknolojik başarılar elde ettiğimizi de öğretmemiz gerekiyor. Dolayısıyla şunu söylemek istiyorum. Özgüvenimiz çok güçlü ve artık Allah’a çok şükür, vesayet odaklarının Türkiye’de yapabilecek hiçbir şeyi yoktur. İç ve dış vesayet odakları Allah’ın izniyle geçtiğimiz dönemde büyük şekilde gerilemiştir. Hele hele Türkiye’nin iç vesayet odaklarının tamamen tarihin çöplüğüne atıldığını açıklıkla söyleyebiliriz. Önümüzde, mücadele edebileceğimiz, Cumhuriyet’imizin başlangıcından bugüne kadar bize gelen tam bağımsız, mandacılığa karşı çıkan Türkiye hedefini önlemeye çalışan dış vesayet odaklarıyla da mücadele etme vakti şimdidir. Bunun için mücadele edeceğiz. Mücadele sözle, lafla olmaz. Mücadele, gayretle çalışarak, çabalayarak olur. Biz gayret edeceğiz. Üniversitelerimizin her birisini, alanında yarışabilen fakülteleriyle dünyanın lider kurumları haline getireceğiz.”

Akademik yıl açılış törenine, öğrenci ve akademisyenlerin yanı sıra Vali Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek ile İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç katıldı.