27.03.2023, Pazartesi
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Prof Dr Ercan: Denizli’de beklenen deprem...

Prof Dr Ercan: Denizli’de beklenen deprem 7, yıkım gücü 9 olur

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 10 Şubat 2023 Cuma - 14:29Güncelleme: 12 Şubat 2023 Pazar - 11:07
Prof Dr Ercan: Denizli’de beklenen deprem 7, yıkım gücü 9 olur

Deprem çalışmalarıyla ünlü jeofizik mühendisi Prof Dr Övgün Ahmet Ercan, Denizli’de beklenen bir depremin büyüklüğünün 7, yıkım gücünün 9 olacağını belirtti.

• TIKLAYIN | Deprem uzmanı Prof Dr Ercan, Denizli’yi maviye boyayıp, ‘gerildi’ dedi

Deprem çalışmaları, alınması gereken önlemler ve bina stoğu ile ilgili sık sık uyarılar yapan, konuyla ilgili “Deprem Olmasın” ve “Korkma” kitaplarını kaleme alan Prof Dr Övgün Ahmet Ercan, 10 ilde büyük yıkımlara, on binlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından uyarılarını sürdürüyor.

Katıldığı televizyon programları ile sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla yaşanabilecek yeni felaketlere ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulunan Prof Dr Ercan, D20HABER.COM’a konuştu. Ercan, genel yayın yönetmenimiz Engin Ünal’ın Denizli’ye ilişkin sorularını yanıtladı.

Denizli’de beklenen olası depremin büyüklüğüyle ilgili soruya Ercan, depremin büyüklüğünün 7.0 olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Haberin DevamıReklam

“Böyle bir depremin yıkım gücü kaç olur” sorusuna Ercan, “9 olur” karşılığını verdi.

Prof Dr Ercan, hazırladığı “Türkiye’nin deprem çekincesi” haritasında Denizli’nin “turuncu” renkle gösterilmesiyle ilgili de “orta risk” yorumunu yaptı. Ercan, haritada il il, ilçe ilçe, neresi kaçıncı derece deprem bölgesinde, her ilde beklenen en büyük deprem, bunu yaratacak kırıklar ile uzanım yönlerini gösterdiğini söyledi.

“Bir an önce yapınızın davranışına baktırın” uyarısını yapan Prof Dr Övgün Ahmet Ercan, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından gergin olan fay hatlarına da dikkat çekerek, “Doğu Anadolu Kırığı, Malatya Kırığı, Arap Kalkanı, Ölü Deniz Kırığı gergin. Yapılar iyi olmadıkça dikkatli olun demenin bir anlamı yok. Önlem olarak boynunuzda düdük, yanınızda pet şişe su alarak yatın” ifadelerini kullandı.

“Ölü Deniz kırığı Denizli’yi etkiler mi?” sorusuna Prof Dr Ercan, “Etkilemez” yanıtını verdi.