27.03.2023, Pazartesi
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Deprem uzmanı Prof Dr Ercan, Denizli’yi...

Deprem uzmanı Prof Dr Ercan, Denizli’yi maviye boyayıp, ‘gerildi’ dedi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Şubat 2023 Pazar - 10:55Güncelleme: 12 Şubat 2023 Pazar - 11:07
Deprem uzmanı Prof Dr Ercan, Denizli’yi maviye boyayıp, ‘gerildi’ dedi

Deprem çalışmalarıyla ünlü Jeofizik Mühendisi Prof Dr Övgün Ahmet Ercan, yaptığı inceleme ve çalışmalarla uyarılarda bulunmayı sürdürdü. Hazırladığı haritayla Türkiye’de gerilen fay hatlarına dikkati çeken Ercan, bunlar arasında birçok fay hattının kesiştiği noktada bulunan Denizli’ye de yer verdi.

• TIKLAYIN | Prof Dr Ercan: Denizli’de beklenen deprem 7, yıkım gücü 9 olur

Tarihte yıkıcı depremlerin meydana geldiği, Hierapolis ve Laodikya’yı yerle bir eden depremler Denizli’nin bir gerçeği. Denizlililer depremle en son 2019 yılında yüzleşti. Acıpayam’da 3 Mart 2019’da 5.5 ve 20 Mart 2019’da 5.7 büyüklüklerinde, Bozkurt’ta ise 8 Ağustos 2019’da 6 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

DENİZLİ, FAY HATLARININ KESİŞTİĞİ NOKTADA YER ALIYOR

Jeoloji uzmanlarının yaptığı çalışmaların sonuçlarına göre, Denizli’nin kuzeyinde Pamukkale ve Laodikya Fay Zon’ları ile güneyinde Babadağ Fay Zonu yer alıyor. Ayrıca, Büyük Menderes ve Gediz grabenlerinin aktif fayları ile doğusunda Honaz Fayı, Acıgöl Grabeni, güneydoğusunda Cankurtaran Fayı ve kuzeydoğusunda ise Çivril-Baklan Grabeni, ili çevreleyen fay hatları.

ÜNLÜ DEPREM BİLİMCİ PROF DR ERCAN’IN DENİZLİ UYARISI

Son yıllarda Denizli için “yapı stoğu iyileştirilmeli” uyarıları sıkça yapılırken, Nazillili olan ve bölgeyi iyi tanıyan Jeofizik Mühendisi Prof Dr Övgün Ahmet Ercan da Kahramanmaraş depreminin ardından da dikkat çeken bir paylaşım geldi.

Haberin DevamıReklam

D20HABER.COM’da 10 Şubat Cuma günü yayımlanan haberde Denizli’de beklenen depremin büyüklüğünü 7, yıkım gücünü 9 olarak veren Prof Dr Ercan, sosyal medya hesabından yaptığı bir başka paylaşımda da Denizli ve Buldan’a dikkatleri çekti. Denizli’yi maviye boyayıp, “gerildi” diyen prof Dr Ercan’ın uyarıları şöyle:

“DEPREMİN NERELERDE OLACAĞINI BİLİRİZ, ZAMANINI BİLMEYİZ”

Değerli okurlar biz yerbilimciler (jeofizikçi ile jeologlar) Türkiye’de nerelerde depremin er ya da geç, yaklaşık kaç büyüklüğünde olacağını biliriz. Ancak zamanını bilmeyiz.

“YERLEŞİMİ DAĞ YAMAÇLARINA DOĞRU ÇEKMELİYİZ”

Türkiye’de tüm büyük kentlerin %85’i, yüksek verimli, sulak ovaları, ulaşım yollarını, geçitleri, boğazları, ırmakları oluşturan, deprem kırık kuşaları üzerindedir. Bu yerleşimleri düzde tutmayıp, kesin deprem güvenliği için dağ yamaçlarına doğru çekmeliyiz.

“BİR AN ÖNCE YAPINIZA BAKTIRIN”

Yapılar iyi olmadıkça dikkatli olun demenin bir anlamı yok. Önlem olarak boynunuzda düdük, yanınızda pet şişe su alarak yatın. Bir an önce yapınızın davranışına baktırın.

İSİM İSİM GERİLEN YERLER

Mavi: Gerilen yerler, Denizli, Buldan, Germencik-Ortaklar, Sisam, Selçuk, Akhisar, Dikili, Seferihisar-Urla. Yeşil: Ovalar, Siyah Çizgiler: Kırıklar