21.03.2023, Salı
9 °C / 21 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Zeybekci’nin imar planı değişikliği talebi 2....

Zeybekci’nin imar planı değişikliği talebi 2. kez onaylandı

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 16 Mayıs 2022 Pazartesi - 18:28Güncelleme: 16 Mayıs 2022 Pazartesi - 18:32
Zeybekci’nin imar planı değişikliği talebi 2. kez onaylandı

Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekci’nin şirketine ait arsada yapılan imar planı değişikliğine Mimarlar Odası Denizli Şubesinin itirazı Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinde reddedildi. Uygulama imar planı değişikliği CHP ve İYİ Partili üyelerin ret oyuna karşılık, AK parti ve MHP’li üyelerin evet oyuyla kabul edildi. Bu arada plan değişikliğiyle ilgili dava sürecinin devam ettiği öğrenildi.

Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin şirketi Turkuaz Motorlu Araçlar Ticaret ve Sanayi AŞ’ye ait Pamukkale’nin Eskihisar Mahallesi, Merdanlarkırı mevkisi, M22a18d4b pafta, 2359 nolu parselle ilgili imar planı değişikliği konusu bir kez daha Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinin gündemine geldi.

Eğitim alanından ticari alana dönüştürülen, ardından kat artışı yükseliği getirilen arsayla ilgili meclis kararlarına Mimarlar Odası Denizli Şubesince itiraz edildi. İtirazla ilgili önce Pamukkale Belediye Meclisinde ret kararı alındı. İmar planı değişikliği bugün de Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinin gündemine geldi.

Meclis 2 Nolu İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen raporun okunmasının ardından oylama yapıldı. İmar planı değişikliğine AK Parti ve MHP’nin 34 üyesi evet oyu, CHP ve MHP’nin 22 üyesi ret oyu verdi. Böylece plan değişikliği oy çokluğuyla meclisten geçmiş oldu.

ARSAYLA İLGİLİ DÜNDEN BUGÜN SÜREÇ

Turkuaz Motorlu Araçlar Ticaret ve Sanayi AŞ’ye ait Pamukkale’nin Eskihisar Mahallesi, Merdanlarkırı mevkisi, M22a18d4b pafta, 2359 nolu parselin 24 yıllık seyir defterine bakıldığında üç farklı imar planı değişikliği yapıldığı görülmekte.

Arsayla ilgili alınan ilk kararın tarihi 1996. Denizli Belediye Meclisinin 28.6.1996 tarihli kararıyla “konut dışı kentsel çalışma alanı” olarak planlanmış söz konusu parsel.

Denizli Belediye Meclisinin 11.1.2011 tarih ve 75 sayılı kararıyla onaylanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile arsa bu kez “eğitim alanı” oldu.

Haberin DevamıReklam

Arsa için bitmeyen imar planı değişikliklerine geçen yıl bir yenisi daha eklendi. Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinin 17.2.2020 tarih ve 157 sayılı kararıyla arsa “eğitim alanı” olmaktan çıkarılıp, “ticari alana” dönüştürüldü.

Bu arsa son olarak kasım ayında gündeme geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Eskihisar Mahallesi Merdanlarkırı mevkisindeki arsayla ilgili imar planı değişikliklerine dikkat çekerek, “Bu alan her ne hikmetse eğitim alanına çevrildikten sonra Nihat Zeybekci’ye ait Turkuaz Motorlu Araçlar Tic. ve San. AŞ tarafından satın alınmıştır. Bununla da yetinilmemiş, bu kez inşaat yoğunluğu 0,25 emsal iken İmar Komisyonunun 9 Kasım 2020 tarihli kararıyla 1 emsale çıkartılmıştır. Tam 4 kat inşaat yoğunluğu artışı ile Nihat Zeybekci’ye ikinci kez imar rantı katmerlendirilerek hediye edilmiştir” açıklamasını yapmıştı.

“9 YIL GEÇTİ, BİR ŞEY YAPILMADI” SAVUNMASI

İmar planı değişikliğiyle ilgili talepte ise, konut dışı kentsel çalışma alanından eğitim alanına dönüştürülen arsayla ilgili üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen kamulaştırma yapılmadığı, kısıtlılık halinin devam etmesinin parsel sahiplerine hak mağduriyeti yaşattığı savunulmuştu.

MİMARLAR ODASI PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİ YARGIYA TAŞIDI

Mimarlar Odası Denizli Şubesi, Turkuaz Motorlu Araçlar Ticaret ve Sanayi AŞ’ye ait arsayla ilgili yapılan plan değişikliğiyle ilgili Denizli Büyükşehir Belediyesine yaptığı itirazın reddedilmesi üzerine, kamu yararına aykırı davranıldığı gerekçesiyle konuyu yargıya taşıdı. Denizli İdare Mahkemesinde geçen yıl ekim ayında açılan dava henüz sonuçlanmadı.