30.11.2021, Salı
14 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Nafaka yerine “sadaka” yazınca bir kez...

Nafaka yerine “sadaka” yazınca bir kez daha nafaka ödemeye mahkum oldu

Haber Merkezi - 4 Kasım 2021 Perşembe - 20:09 Nafaka yerine “sadaka” yazınca bir kez daha nafaka ödemeye mahkum oldu

Boşanma aşamasındaki bir çiftin birbirine açtığı "nafaka mı? sadaka mı?" davası komedi filmlerine konu olacak cinsten.

A- A+

Her ay tedbir nafakası olarak boşanma arefesindeki eşi S.Ç.’ya 300 lira ödeyen M.Ç. geçtiğimiz yıl eylül ayında internet bankacılığını kullanarak yaptığı ödemenin açıklama kısmına nafaka yerine sadaka yazınca eşi, nafakanın ödenmediğini ileri sürerek icra takibi başlattı. M.Ç. ise olayda kasıt olmadığını cep telefonundaki otomatik klavyenin mağduru olduğunu belirtip icra takibinin iptali için karşı bir dava açtı.

Yerel mahkeme, açıklama kısmına yazan ifadeyi göz önünde bulundurarak M.Ç.’nin yeniden nafaka ödemesine hükmetti. Üst kanun yoluna başvuru için miktar sınırın altında kalması sebebiyle karar kesin olarak verildi. Bir üst mahkemeye itirazının önü kapanan M.Ç. bu sayede nafakayı yeniden ödemekle yükümlü kalacak.

Bursa’da 2018 yılında açmış oldukları karşılıklı boşanma davası ile çekişmeli boşanma davası olarak devam eden boşanma davasında, aile mahkemesi M.Ç.’nin eşi S.Ç.’ye her ay 300 lira ‘tedbir nafakası’ ödemesine hükmetti. Tedbir nafakasını düzenli olarak internet bankacılığı ile yapan M.Ç., 2020’nin eylül ayında ödemenin açıklama kısmına ‘nafaka’ yerine ‘sadaka’ yazdı. Bunun üzerine S.Ç., avukatı aracılığıyla M.Ç.’nin kendisine ödediği paranın ‘sadaka’ olduğunu, nafakasının ise yatırılmadığını iddia ederek icra takibi başlattı.

Nafakayı ödediğini belirten M.Ç. takibin iptali için karşı dava açarak dilekçesinde “Açıklamanın yanlışlıkla yazıldığını kasten böyle bir ifade kullanmadığını ileri sürdü. Kullandığı cep telefonunun azizliğine uğradığını belirten M.Ç. otomatik klavyenin ‘nafaka’ kelimesini ‘sadaka’ olarak düzelttiğini, bilerek yazmadığını” ifade etti.

Bursa 3. İcra Hukuk Mahkemesi’ndeki davada hakim, davalı M.Ç.’nin açıklama kısmında yazdığı ‘sadaka’ ibaresini baz alarak davacı S.Ç.’yi haklı buldu. Mahkeme, ödemenin ‘nafaka’ açıklaması ile yapılmadığından insani duygularla hareket edildiğinden bahisle ifadesi ile açıkça, açıklama kısmında belirtilmesi gerektiğini belirterek M.Ç.’nin açmış olduğu davayı reddetti. Yerel mahkemeden verilen kesin karar üzerine M.Ç. ‘sadaka’ açıklamasıyla yatırmış olduğu nafaka miktarını yeniden ödemekle yükümlü kılındı.