Müvekkiline vasi oldu, banka hesaplarına bloke geldi – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Müvekkiline vasi oldu, banka hesaplarına bloke...

Müvekkiline vasi oldu, banka hesaplarına bloke geldi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Aralık 2023 Cumartesi - 10:35Güncelleme: 2 Aralık 2023 Cumartesi - 10:35
Müvekkiline vasi oldu, banka hesaplarına bloke geldi

Denizli’de avukatlık yapan Nuran Aksu’nun banka hesaplarına müvekkiline vasilik nedeniyle bloke konuldu. Vasisinin SGK’ya olan 217 bin TL’lik borcundan dolayı tüm hesaplarına bloke konulduğunu öğrenen Aksu, neye uğradığını şaşırdı.

Denizli’de 38 yıllık avukat Nuran Aksu, 2020 yılında sonuçlanan bir dava sonrası baro ve mahkeme tarafından hiç tanımadığı bir şahsın hukuki işlemlerini takip etmek üzere vasi olarak atandı. Aksu’nun vasilik görevi 2022 yılında sona erdi.

Vergi borcunu ödemek için bankaya giden Aksu, görevlinin tüm hesaplarına tedbir konulduğunu söylemesi üzerine şoke oldu. Banka memurundan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bloke konulduğu öğrenen Aksu, ne olduğunu anlamak için SGK’yı aradığında, müvekkilinin 217 bin TL’lik borcu sebebiyle tedbir konulduğu bilgisine ulaştı.

İlk defa böyle bir durumun yaşandığını belirten avukat Nuran Aksu, “İlgili birimlere ulaşınca tedbirin vasisi olduğum kişiden dolayı olduğunu öğrendim. Bir müvekkilin borcu yüzünden mahkeme tarafından vasi olarak atanan bir avukata haciz gelmesi görülmüş bir olay değil ve hukukta da yeri yok. En azından 38 yıllık avukat olarak ben öyle biliyorum” dedi.

“BANKA HESABIMDA PARA VAR AMA HİÇ PARAM YOK”

Tüm mali işlemlerini banka aracılığıyla yaptığını belirten Nuran Aksu, “Şu an banka hesabımda para var ama hiç param yok. Üçüncü bir şahıs nedeniyle mağdur edildim. SGK’ya dava açacağım ama dava açmak için param yok. Denizli Barosuna gideceğim ama aracıma mazot alamıyorum. Fatura ve ödemelerim için otomatik ödeme talimatım vardı. Şimdi hiçbiri ödenmedi. Ben faturalarımın ödeme tarihlerini bile bilmem. Bundan dolayı da ayrıca mağduriyet yaşayacağım. Kendi personelimin SGK primini ödemem lazım param yok. Maaş ödeyeceğim ama param yok. Vergilerimi ödemem lazım ama param yok. Tüm param bankadaydı. Şimdi hesaplarımda tedbir var, tedbir kalkıncaya kadar borçla yaşayacağım” dedi.

DENİZLİ (İHA)