Mimarlar Odası: Pamukkale’nin kalbinde yapılaşmaya karşıyız – D20Haber
24.07.2024, Çarşamba
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Mimarlar Odası: Pamukkale’nin kalbinde yapılaşmaya karşıyız

Mimarlar Odası: Pamukkale’nin kalbinde yapılaşmaya karşıyız

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 3 Mart 2023 Cuma - 11:50Güncelleme: 3 Mart 2023 Cuma - 11:50
Mimarlar Odası: Pamukkale’nin kalbinde yapılaşmaya karşıyız

Mimarlar Odası Denizli Şubesi, Pamukkale’de yapılacak “dijital müze” ile ilgili kamuoyu çekincesini “Pamukkale’nin kalbinde yapılaşmaya karşıyız” açıklamasıyla dile getirdi.

• TIKLAYIN | “Djital Deneyim Müzesi” ile Pamukkale’de yapılaşmanın önü açılacak

D20HABER.COM’un “Dijital deneyim Müzesi ile Pamukkale’de yapılaşmanın önü açılacak” haberinin kamuoyundaki yankıları sürerken, beyaz cennette otel ve diğer yapıların yıkılmasıyla ilgili verilen mücadelede öne çıkan sivil toplum kuruluşlarından olan Mimarlar Odası Denizli Şubesi, projenin uygulanması için seçilen yere karşı çıktı.

“YASAL KORUMA KARARLI VAR”

Mimarlar Odası Denizli Şubesinin açıklamasında, travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti ile Pamukkale’nin önemine vurgu yapılarak şöyle denildi:

“Travertenlerinin rengi dolayısıyla yaygın olarak Pamukkale adıyla bildiğimiz en az 2500 yıllık Hierapolis Antik Kenti hinterlandındaki modern yerleşimleri de kapsayan turizm bölgesinde, uzun yıllardan beri çeşitli adlar altında yasal koruma kararları bulunmaktadır. Bu koruma kararlarının tarihi yeni olmayıp, çeşitli zorluklar aşılarak bugünkü konumlarını kazanmışlardır.

Antik kent ve traverten çevresindeki yapılaşma, 1957 yılında Denizli İl Özel İdaresinin oluruyla inşa edilen derme çatma kulübeyle başlamıştır. Eski Eserler ve Anıtlar Kurulunun bilgisi dahilinde olan yapılaşma, sonraları suistimal edilerek daha başka kulübelerin yapılmasıyla sonuçlanmış, sit alanı içindeki ilk yapılaşma hikâyesi böyle başlamıştır.

Daha sonra pek çok tartışmanın odağına yerleşecek olan özel ve tüzel kişilikli ruhsata sahip işletmelere ait otellerin hikâyesi de 1960 yılından itibaren başlamaktadır. Bu yıllarda inşa edilen altı yapıdan üç tanesi tüzel kişilikli, diğer üçü özel nitelikli ruhsatlandırmaya sahiptir. Tüzel yapıların birisi Denizli Belediyesi tesisleri, birisi Denizli İl Özel İdaresine ait antik havuz çevresindeki otel, diğeri de jandarmaya ait yapıdır. Özel işletmeler ise Mistur, Koru ve Tusan otelleridir.

“FİLM BAŞA DÖNDÜ”

Şimdi Hierapolis Ören Yeri ve Pamukkale için film başa dönmüş, ‘HierapolisÖren Yeri Dijital Deneyim Müzesi’ avan projesinin 1. Derece Arkeolojik Doğal Sit Alanı ve Unesco Dünya Kültürel Miras Listesinde yer alan Pamukkale ilçesi 666 parselde yapımının onayı için 28.01.2022 tarihinde Aydın Koruma Kurulunun gündemine getirilmiş ve onaylanmıştır. Aynı kurul, projenin Pamukkale ilçesi 6 pafta 983 parsele taşınmasına 26.08.2022tarihinde karar vererek sözde problemi çözdüğünü düşünmüştür.

“MÜZEYİ İLLAKİ ÖREN YERİNDE YAPMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ”

Dijital Deneyim Müzeleri, bulunduğunuz yerden dünyadaki önemli müzelere ulaşmak, koleksiyonları görebilmek, arkeolojik buluntularını taramak ve bunu deneyimleyerek yapabilmek için önemlidir. Örneğin; Laodikya ’dabulunan kilisede nasıl vaftiz töreni yapıldığını sanki o dönemdeymişçesine deneyimleyebilirsiniz. Bu da izleyici ile etkin bir bilgi köprüsü kurmanızı sağlar. Ancak bunu illaki gezmek için geldiğiniz ören yerinde yapmak zorunda değilsiniz.

Pamukkale’yi dünyanın herhangi bir yerindeki dijital müzede deneyimlenmesini ve gezilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sebeple devlet teşviki ile Hierapolis Antik Kenti’nde yapılması planlanan dijital müzeyi Denizli kent merkezine yapabilir hem kentlilerin kullanıma sunabilir hem de kent merkezine daha çok turistin gelmesini sağlayabiliriz.

“KENDİSİ MÜZE, GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAK BOYNUMUZUN BORCU”

Mimarlar Odası 1980’lerden beri Pamukkale’deki doğal ve kültürel tahribat ile mücadele etmeye devam etmektedir. Odamız,koruma alanı içinde ki herhangi bir bölgenin yapılaşmaya açılmasına izin vermeyecektir. Kendisi zaten müze olan Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale nin gelecek kuşaklara aktarılması Mimarlar Odası’nın boynunun borcudur.”