06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Hukuk mücadelesini kazandı, oğlunun mezarına şehit...

Hukuk mücadelesini kazandı, oğlunun mezarına şehit belgesiyle gitti

Haber Merkezi - 20 Ekim 2021 Çarşamba - 09:35 Hukuk mücadelesini kazandı, oğlunun mezarına şehit belgesiyle gitti

Barış Pınarı Harekatı’nda görev yaparken, 2019 yılında EYP patlaması sonucu fiziki yara almayan, ancak birkaç ay sonra yüksek ses travmasına bağlı olarak beyin damarlarının çatlaması sonucu hayatını kaybeden Uzman Çavuş Oğuzhan Göçenoğlu’nun ailesi, verdiği hukuk mücadelesini kazandı. 19 ay süren hukuk mücadelesinin ardından Göçenoğlu Ailesi’e ‘Şehitlik Belgesi’ teslim edildi, baba da o belgeyle oğlunun mezarını ziyaret etti.

A- A+

Suriye’de gerçekleşen Barış Pınarı Harekatında görevli Denizlili Uzman Çavuş Oğuzhan Göçenoğlu, 3 Kasım 2019’ meydana gelen ve komutanının şehit düştüğü EYP’li terör saldırısından görünür bir yara almadan kurtuldu. Saldırıdan bir süre sonra rahatsızlanan Göçenoğlu’na Chiari malformasyonu (Normal beyincik dokusunun boyun omurga kanalına sarkması) teşhisi konuldu. 29 Aralık 2019 tarihinde “Askerliğe elverişli değildir” diye ilişiği kesilen, tedavisi Denizli ve İzmir’de devam eden Göçenoğlu, 17 Ocak’ta tekrar fenalaşmasının ardından kaldırıldığı İzmir’deki hastanede 25 Ocak 2020’de hayatını kaybetti.

HUKUKİ SÜREÇ 19 AY DEVAM ETTİ

Vefat ettiğinde muvazzaf asker olmayan Oğuzhan Göçenoğlu’nun cenazesi, askeri tören olmadan Servergazi Mezarlığı’na defnedildi. Göçenoğlu’na şehitlik unvanı verilmesi için babası Abdullah, annesi Hatice ile kardeşleri Yakub ve Mustafa Samet Göçenoğlu, Ankara İdare Mahkemesinde dava açtı. 19 ay devam eden davada, Göçenoğlu’nun ölümünde meydana gelen EYP patlamasının etkili olup olmadığına dair farklı hastanelerden alınan adli tıp raporları incelendi. Bilirkişiliğini Hacettepe Üniversitesi’nden bir heyetin yaptığı davada mahkeme, 9 Eylül 2021’de Uzman Çavuş Oğuzhan Göçenoğlu’nun şehit olduğunda hükmetti. 19 aylık hukuk mücadelesinin ardından Göçenoğlu Ailesi “şehitlik belgesi”ni aldı.

Haberin DevamıReklam

ŞEHİT BABASI SÜRECİ ANLATTI

Oğlunun rahatsızlığında Suriye’de maruz kaldığı patlamanın akıllarına daha gelmediğini belirten baba Abdullah Göçenoğlu, “Benim oğlum 3 Kasım 2019 tarihinde bir metre önünde mayın patlaması sonucu fiziken olmayan bir yaralanmaya mahsus kalmış ve yaralanma sonucu Suriye’de M4 karayolunda olan olay sonucu Akçakale’ye getirilmiş. Orada ilaçla tedavi etmeye çalışmışlar, fakat olmamış” dedi.

Oğlunu Denizli’ye getirmek zorunda kaldığını kaydeden Göçenoğlu, “Burada tedavilerine devam ettim. Denizli’de bazıları ‘migren, bazıları menenjit’ dedi ve onlar da bu işin işinden çıkamadılar. En son chiari diye bir rahatsızlık teşhis ettiler. Burada olmadı ve oğlumu İzmir’e götürdüm. Ameliyat öncesi 15 Ocak günü benim oğlum bayılmış. Bayılınca doktor aniden ameliyata almış. Ameliyat çıkışında doktor, ‘Bugüne kadar yapılan teşhislerin hepsi yanlış ve ben de aynı tanıyı düşünmüştüm ama ben açınca gördüm. Bizim iltihap diye gördüğümüz sıvı beyin damarları patlama sonucu çatlamasıyla ortaya çıkan beyin suyuymuş. 2.5 ay sonra damarlar açılarak buradan akan beyin suyunu iltihap zannettik. Ben açınca beyin suyu olduğunu gördüm. Geç kalındığı için beyinde ödemler oluşmuş çözemezsek çocuğu kaybedeceğiz’ dedi. 8 gün boyunca benim oğlum yoğun bakımda yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşadı. 25 Ocak günü vefat etti” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)