Avukat Erdal Çam’ın katledilmesine barolardan ortak tepki – D20Haber
04.03.2024, Pazartesi
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Avukat Erdal Çam’ın katledilmesine barolardan ortak...

Avukat Erdal Çam’ın katledilmesine barolardan ortak tepki

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Eylül 2023 Çarşamba - 12:59Güncelleme: 27 Eylül 2023 Çarşamba - 12:59
Avukat Erdal Çam’ın katledilmesine barolardan ortak tepki

Denizli Barosu eski Başkanı Avukat Erdal Çam’ın Bodrum’da silahlı saldırıda katledilmesine tepkiler sürerken, 81 ilde barolar tarafından aynı saatte yapılan ortak açıklamayla adalet sisteminin bir parçası olan avukatlara yönelik saldırılar kınandı. Açıklamada, “Görevimizi yaparken can veriyoruz. Bir tek kayba daha tahammülümüz yok” denildi.

Avukat Erdal Çam’ın birlikte çalıştığı emekli icra müdürü Özcan Çavdar ile birlikte uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesi üzerine Türkiye Barolar Birliğinin çağrısıyla Bodrum’da yürüyüş yapılırken, 81 ilde de barolar tarafından ortak açıklamada bulunuldu.

Denizli Barosu üyesi bir grup avukat taşıdıkları “Avukat güvende değilse adil yargılama hakkı tehlikede” ,”Avukata şiddete son”, “Avukata yönelik şiddetin normalleşmesine izin vermeyeceğiz” dövizleri ile olayı protesto etti.

Ortak açıklamayı da Denizli Barosu Başkan Yardımcısı Ufuk Kök okudu. Çam’ın katledilmesinin sistematik halde yaşanan avukata yönelik şiddetin, yaşam hakkına dönük ve can yakıcı çok sayıda örneğinden birisi olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Avukatlar; her geçen gün daha fazla öldürme, yaralama, tehdit, hakaret gibi saldırıların mağduru haline geliyor. Bazen sözlü bazen silahlı olan; bazen müvekkilden bazen karşı taraftan kaynaklanan ve bazen yaralama bazen ölümle sonuçlanan bu saldırıların değişmeyen ortak bir yönü var: Avukatların bu saldırılarla karşı karşıya kalmalarının nedeni, yalnızca mesleki faaliyetlerini yerine getirmeleridir. Münferitmiş gibi görülen bu saldırılar, aynı zamanda avukatlık faaliyetine, savunmaya, dolayısıyla adil yargılanma hakkına ve adaletin tesisine yöneliktir.

Avukata yönelik şiddet, toplumun genelinde gözlenen şiddet eğiliminden veya diğer meslek mensuplarına yönelik şiddetten önemli farklılıklar içermektedir. Bu nedenle, avukata yönelik şiddete ilişkin gerekli adımlar atılarak, özel olarak önlem alınması elzemdir.

Avukata saldırma pervasızlığını gösteren saldırganlar bu cüreti, mesleğin itibarsızlaştırılması çabasından ve cezasızlık politikalarından alıyorlar. İnfaz kanunlarında yapılan değişiklikler, cezasızlık politikalarını daha da derinleştiriyor. Avukata yönelik şiddetle, ciddi bir politika benimsenerek mücadele edilmediği sürece, tekil vakalarda verilen ancak infaz düzenlemeleri nedeniyle göstermelik kalan cezalarla yol alınması mümkün değildir.

Bugün buradan bir kez daha haykırıyoruz: Mesleğimizi yaparken, görevimizi ifa ederken can veriyoruz. Avukat tehdit altındaysa, hak arama özgürlüğü de tehdit altındadır. Bizler dava dosyalarının tarafı değil, vekiliyiz. Vekalet etmek mesleğimizin gereğidir. Biz bu görevi üstlenmezsek; adalet işlemez. Bize saldıranların bile muhtaç oldukları savunma hakkı kullanılamaz. Bizler bu görevi, şu veya bu kişilerin menfaati için değil, adil yargılanma hakkının hayata geçirilmesi için yerine getiriyoruz.

Acil talebimiz şudur: Yeni yasama döneminde, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmalı, konuyla ilgili TBMM araştırma komisyonu kurulmalıdır. Türkiye Barolar Birliğinin Adalet Bakanlığına sunduğu önerilerde yer alan gerekli düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir. Devletin tüm kurumlarında ve yurttaşlarda, avukata yönelik şiddetin engellenmesiyle ilgili farkındalık yaratılmalı ve buna ilişkin somut çalışmalar hayata geçirilmelidir.

Tek bir kayba daha tahammülümüz yok! 180 bin avukat, Barolarımız ve Türkiye Barolar Birliği olarak; avukata yönelik şiddetin normalleşmesine izin vermeyecek, onurla ve asla vazgeçmeden ortak mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz.”