Üniformalı nikahla ilgili mahkemeden karar – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Üniformalı nikahla ilgili mahkemeden karar

Üniformalı nikahla ilgili mahkemeden karar

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 18 Aralık 2023 Pazartesi - 12:35Güncelleme: 18 Aralık 2023 Pazartesi - 12:36
Üniformalı nikahla ilgili mahkemeden karar

Denizli’de üniformasıyla nikah masasına oturan uzman çavuşun sözleşmesi bağlı bulunduğu birlik tarafından feshedilmesi sebebiyle konu yargıya taşındı. Mahkeme, bu fiilin sözleşme feshini gerektirecek nitelikte ve ağırlıkta olmadığını, genç uzman çavuşun görevine geri dönmesine karar verdi.

Tekirdağ’da görev yapan askeri personel Sedat Kasal ve İstanbul’da polis memuru olan Merve Yazıcı, 2021 yılında oynanan Beşiktaş – Trabzonspor karşılaşmasında tanıştı. Aradan geçen iki yılın ardından evlenme kararı aldılar.

Kasal, Artvinli kız arkadaşıyla memleketi Denizli’nin Çameli ilçesinde kıyılan nikahla evlendi. Genç çiftin üzerlerindeki üniformayla nikah masasına oturmaları haberlere konu oldu. Bunun üzerine “emre itaatsizlikte ısrar” gerekçesiyle Sedat Kasal, görevden alındı.

İşini kaybeden Kasal, konuyu yargıya taşıdı. Kasal, avukatı aracılığıyla İstanbul 12. İdare Mahkemesi “yürütmenin durdurulması” için dava açtı. İstanbul 12. İdare Mahkemesine bakanlık tarafından gönderilen beyanda, 7 Haziran 2023’teki nikahın 8 Haziran’da haber olduğu belirtildi.

Nikahta askerin ve polis eşinin üniformayla yer aldığı belirtilerek, “Görev yerini ifşa edecek şekilde açıklamalarda bulundu. Personele sosyal medya paylaşımları ile ilgili tebligatlar yapılmıştı. Buna rağmen emirler hilafında hareket ederek emre itaatsizlikte ısrar fiili işledi” denildi.

İstanbul 12. İdare Mahkemesi, bu fiilin sözleşme feshini gerektirecek nitelikte ve ağırlıkta olmadığına karar verdi. Sözleşme feshi işlemini hukuka uygun bulmayan mahkemede verdiği kararda, “Dava konusu işlemin, davacının çalışma hayatına ilişkin olması ve uygulanması halinde davacı yönünden telafisi güç ve imkansız zararları doğurabileceği de tabiidir” denildi.

Kararı değerlendiren Kasal’ın avukatı Adem Tarla, “Müvekkilim polis olan eşiyle bir maçta tanışmış. Anı kalması için de üniformayla nikah masasına oturmuşlar. Nikahın ardından gazetecilere görev yerini belirtecek beyanda bulununca da bağlı bulunduğu birlikten sorgusuz sualsiz atıldı. Mahkeme yürütmenin durdurulmasına karar verdi. İptale dair işlemler ise sürüyor. Şu an müvekkilim görevine döndü” dedi. (İHA)