Yırtıcı kuşların kur kavgası – D20Haber
20.04.2024, Cumartesi
13 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Yırtıcı kuşların kur kavgası

Yırtıcı kuşların kur kavgası

A- A+
Veli Yunus Ünal / D20HABER
Yayınlanma: 11 Mart 2024 Pazartesi - 14:29Güncelleme: 11 Mart 2024 Pazartesi - 14:29
Yırtıcı kuşların kur kavgası

Denizli’nin sulak ve üreme alanlarında, havaların ısınmasıyla birlikte hareketlilik arttı. Buraların konukları, arasında eş seçme konusunda kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Bu bazen gökyüzünde amansız bir kavgaya dönüşebiliyor. Sözünü ettiğimiz “dişiye kur” konusunda en sert kavgalardan birisini “saz delicesi” olarak bilinen yırtıcılar yaptı.

Sazlıkların ve sulak alanlarda yaşayan ve saz delicesi olarak bilinen yırtıcı kuşlar bugünlerde oldukça hareketli. Yaptıkları gözlemler ve sayımlarla adeta Denizli’nin kuş envanterini çıkaran Trakor Ekibi de bu hareketliliği gözlemlemek üzere sürekli saha çalışmaları yapıyor.

Ekibin bu çalışmalarından birisinde objektiflere iki saz delicesinin gökyüzündeki mücadelesi takıldı. Kur yapmanın sadece insanlara özgü olmadığını göstermek istercesine bölgeci erkek saz deliceleri, yerdeki dişiler için kıyasıya kavgaya tutuştu.

Kur seramonisi erkeğiş hızlı bir dalışla dişinin yanına gelmesi, sonrasında birlikte yükselmeleri ve erkeğin yiyeceğinden ikramıyla sonlandı.

SAZ DELİCESİ

Yaşam alanı olarak suya yakın yerleri ve üreme zamanı sazlıkları tercih eden bu kanatlıların boyu boyu 48 ile 56 santimetre, kanat açıklığı 115 ile 130 santimetre arasında değişiyor. Küçük memeliler, kurbağalar, böcekler, balık ve semenderler bu türün besin kaynağı.