Serinhisar Belediye Başkanı Gemi ve 10 meclis üyesi yargılanıyor – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Serinhisar Belediye Başkanı Gemi ve 10...

Serinhisar Belediye Başkanı Gemi ve 10 meclis üyesi yargılanıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Kasım 2023 Pazartesi - 11:11Güncelleme: 13 Kasım 2023 Pazartesi - 11:23
Serinhisar Belediye Başkanı Gemi ve 10 meclis üyesi yargılanıyor

Serinhisar Belediyesinin yaptığı güneş enerji santrali (GES) ile ilgili açılan davada, Belediye Başkanı Hüseyin Gemi ile 10 meclis üyesinin yargılanmasına başlandı.

Acıpayam Adliyesinde görülen ilk duruşmaya Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi, meclis üyeleri Ramazan Ekiz, Nurgül Kabukçu, Şevket Karçkay, Mehmet Gündaş, Özer Tunçtürk, Üzeyir Şeriat, Yılmaz Eroğlu, Ali İhsan Ergenay ve Ayhan Tonkul katıldı. Meclis üyelerinden İlhan Dokumacı şehir dışında olduğu, Şükrü Averi de hasta olduğu için duruşmaya katılamadı.

Duruşmada, belediye meclis üyelerine 6 Eylül 2019 tarihinde yapılan meclis toplantısında çekilen kredinin dolar üzerinden mi veya TL üzerinden mi olacağının konuşulup konuşulmadığı soruldu. Meclis üyelerinin çoğunluğu toplantıda döviz üzerinden kredi konusunun geçmediğini, Belediye Başkanı Hüseyin Gemi’ye meclis tarafından verilen yetkinin 5 milyon 500 bin TL olduğunu ifade etti.

Hakimin “Verdiğiniz yetkiyi niye takip etmediniz” sorusu üzerine, AK Partili meclis üyeleri, “Biz Serinhisar’a faydalı olacağını düşündüğümüz bu proje için 2019’daki meclis toplantısında olumlu oy kullandık ve belediye başkanına tam yetki verdik. Farklı meclis toplantılarında bu konuyla ilgili sorduğumuz sorular hep geçiştirildi. Yapılan iş ve işlemleri şüpheli gördüğümüz için 14 Nisan 2020 tarihinde yapılan meclis toplantısında güneş enerji santrali için döviz artışından kaynaklı istenen 1 milyon lira ek borçlanma talebine ret oyu kullandık. Ayrıca belediye başkanına cevaplanması üzerine soru önergesi verdik ama yine de tatmin edici cevaplar alamadık. Biz bu iş ile ilgili dolar üzerinden kredi çekildiğini ve detayları Serinhisar Belediyesi’ne gelen müfettişten öğrendik” yanıtını verdi.

Haberin DevamıReklam
CHP’li ve İYİ Partili meclis üyeleri ise aynı soruyu “Serinhisar’a faydalı olacağı ve gelir getirici bir proje olduğu için mecliste olumlu oy kullandık. Meclis toplantılarında Hüseyin Gemi tarafından projenin işleyişi ile ilgili bilgiler aldık” şeklinde yanıtladı.

“Döviz üzerinden kredi çekileceği konusu mecliste geçti mi” sorusuna ise bazı meclis üyelerinin yanıtı “hatırlamıyorum”, bazılarının yanıtı da “bu projenin dolar üzerinden yapılacağı biliyordu” şeklinde oldu.

Belediye Başkanı Hüseyin Gemi ise, projenin neden ihale ile yapılmadığını sorusunu yanıtlarken “Projemiz, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına dernek ilan edilen Mahalli İdareler Derneği ile kanunlar çerçevesinde ortak proje kapsamında yapılmıştır. O günün ihale şartları araştırıldığında uygun fiyata yapıldığı bellidir” dedi.

Anlaşmanın dernek ile değil tacir sıfatında olan Mahalli İdareler Derneği İktisadi İşletmesi ile yapıldığı hatırlatılan Başkan Gemi, “Biz meclis kararımızı aldık ve Mahalli İdareler Derneği ile anlaştık. Ondan sonrası bizim değil derneğin sorumluluğundadır” ifadesini kullandı.

Gemi, “Mecliste döviz üzerinden kredi çekileceği konuşuldu mu?” sorusuna ise “Mecliste toplantılarımızın kamera kaydı vardır. Orada meclis üyelerini döviz üzerinden kredi çekileceği konusunda bilgilendirdim. Çok araştırdık. TL üzerinden kredi verecek kurum bulamadık, o yüzden dolar cinsi üzerinden kredi çektik” yanıtını verdi.

Tüm sanıkların ifadelerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti, duruşmayı 31 Ocak 2024’e erteledi.

DENİZLİ (İHA)