100. Yıl Kütüphanesi düzenlenen törenle açıldı – D20Haber
30.11.2023, Perşembe
12 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. 100. Yıl Kütüphanesi düzenlenen törenle açıldı

100. Yıl Kütüphanesi düzenlenen törenle açıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 8 Kasım 2023 Çarşamba - 13:21Güncelleme: 8 Kasım 2023 Çarşamba - 13:21
100. Yıl Kütüphanesi düzenlenen törenle açıldı

Denizli’de yapımı tamamlanan ve 100. Yıl ismi verilen İl Halk Kütüphanesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı törenle açıldı.

Atalar Mahallesi İstiklal Caddesi’nde yıkılan kütüphanenin yerine yapılan 100. Yıl İl Halk Kütüphanesi’nin açılışı dolayısıyla düzenlenen törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve vatandaşlar katıldı.

Bakan Ersoy, açılışta yaptığı konuşmada, verilmiş sözleri yerine getirmenin her zaman mutluluk ve huzur verdiğini, kütüphaneyi de bu duygularla hizmete açtıklarını belirtti.

Kütüphaneleri sadece ödev, araştırma, tez gibi zorunlu sebeplerle ve belirli dönemlerde kullanılan mekanlar olmaktan çıkarmak için yoğun bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Ersoy, şöyle devam etti:

“İstiyoruz ki kütüphaneler okuma alışkanlığı olanların gittiği yer olmaktan öte insanlara okuma alışkanlığı kazandıran yerler olsun. Sosyal imkanları ve donatılarıyla düzenlenen kültür sanat etkinlikleriyle zorunlu geçirilen zamanların değil, özellikle zaman ayrılan ve keyifle geçirilen anların mekanları olsun. Her yaştan ve kesimden insanımıza hizmet sunabilsin. Hayatın her anında ulaşılabilir olsun.”

Haberin DevamıReklam
Hayatın akışına dahil etmek için alışveriş merkezleri, havaalanları ve tren garlarına kütüphaneler açtıklarını dile getiren Ersoy, bu anlamda artık bir bahane bırakmadıklarını söyledi.

“ÇOCUKLARIMIZLA BERABER KÜTÜPHANELERİMİZE GELİN”

Anne ve babaları da kütüphanelere davet eden Ersoy, “Lütfen çocuklarımızla beraber kütüphanelerimize gelin. Buradaki etkinliklere katılın, düzenlenen atölyelerde onların deneyimleyerek öğrenme fırsatlarından faydalanmasını sağlayın. Sanatsal etkinliklerle, kültür ve sanatı mümkün olan en erken yaşta onların hayatına dahil edin ve en önemlisi sunduğumuz bütün bu imkan ve hizmetlerle çocuğunuzun kütüphane ve kitap sevgisini geliştirin” diye konuştu.

Denizli’deki eski kütüphanenin 690 metrekare alanda hizmet verdiğini hatırlatan Bakan Ersoy, bunu 6 bin 369 metrekareye çıkardıklarını anlattı.

Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’ye 100 kütüphane daha kazandırmayı hedeflediklerini bildiren Ersoy, “Bu kapsamda yurdumuzun dört bir köşesinde yeni kütüphane binaları inşa ettik ya da temin ettiğimiz binaları projelendirerek kullanıcı ihtiyaçları ile tam uyumlu kütüphaneler oluşturduk. Yıl sonunda inşallah hedefimize ulaşmış olacağız. Denizli, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel bu projemizde 85. kütüphaneye ev sahipliği yapmış oluyor” bilgisini paylaştı.

Yapılan diğer konuşmaların ardından kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi.

DENİZLİ (AA)