Görme engelli minik Zeynep, zorlukların üstesinden azmiyle geliyor – D20Haber
24.06.2024, Pazartesi
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Görme engelli minik Zeynep, zorlukların üstesinden...

Görme engelli minik Zeynep, zorlukların üstesinden azmiyle geliyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 22 Eylül 2023 Cuma - 11:40Güncelleme: 22 Eylül 2023 Cuma - 11:40
Görme engelli minik Zeynep, zorlukların üstesinden azmiyle geliyor

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde yaşayan 9 yaşındaki görme engelli Zeynep Büşra Keçelioğlu, halk oyunu figürlerini başarılı bir biçimde sergilerken, İngilizce öğretmeni olmayı hedeflediğini söyledi.

Merkezefendi ilçesinde yaşayan 9 yaşındaki Zeynep Büşra Keçelioğlu, doğuştan görme engelli olmasına rağmen azmi ve başarısı ile dikkat çekiyor. Yıldır halk oyunu gösterilerine katılan Zeynep, ilk başlarda annesinin desteğiyle oynadığını dile getirdi. Figürleri kendi başına sergileyebildiğini söyleyen Zeynep, “Halk oyunlarını severek oynuyorum. Bu oyunları Esra öğretmenimin desteği ile başardım. İlk başlarda annemin desteğiyle oynayabiliyordum artık kendi başıma annemsiz başarabiliyorum” dedi.

 

HEDEFİ İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ OLMAK

Minik Zeynep, İngilizce öğretmeni olmayı hedeflediğini belirtirken, babası Mehmet Keçelioğlu kızının doğuştan ettiğimiz göz yokluğu rahatsızlığı olduğunu aktardı. Zeynep’i hayata tututndurmak adına çalıştıklarını kaydeden Baba Keçelioğlu, şunları söyledi:

“Zeynep’in doğuştan göz yokluğu rahatsızlığı var. Zeynep’i önce görme engelliler okuluna verdik. İki yıl orada kaldık sonra Zeynep’in kaynaştırmaya ihtiyacı olduğunu fark ettik. Fatih ilkokulunu seçtik. Sosyalleşme açısından çok şey kattı. Halk oyunlarını çok güzel yapabiliyor. Zeka küpünü de harika yapıyor. Şu anda Zeynep’in gören bir çocukla kıyasladığınızda ‘yapmayacağım’ diyebileceği şey yok. Çalışılırsa ve ona öğretilirse Allah’ın izniyle her şeyin altından kalkacağını umuyoruz.”

Haberin DevamıReklam
KIZI İÇİN BRAİLLE ALFABESİ ÖĞRENDİ

Zeynep’in sosyalleşebilmesi için büyük çaba harcayan anne Mukaddes Keçelioğlu ise, kızı için Braille Alfabesi’ni öğrendiği ifade etti. Anne Keçelioğlu, “Zeynep benim her şeyim. O Allah’ın bir hediyesi. Şu anda onun eğitimi için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Onun sosyal bir ortamda kendi ifade edebilmesi, arkadaşları ile kaynaşması, hayatta ‘ben varım’ diyebilmesi çok önemliydi. Allah’ın izniyle de bunu yaptığımıza inanıyorum. Şu an gören arkadaşların içerisinde hakkını savunabiliyor, varlığını ifade edebiliyor. Bunu başardığımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“ZEYNEP ÇOK BAŞARILI”

Zeynep’in sınıf öğretmeni Hıdır Yapıntı, Zeynep’in çok başarılı bir öğrenci olduğunu kaydetti. Yapıntı, “Derslerinde de çok başarılı. Arkadaşlarıyla uyumlu. Tüm istediklerini kendi başına yapabiliyor. Halk oyunlarını ‘ben yapabilir miyim’ diye bir tereddüt vardı ama daha sonra oynadıkça çok iyi yaptığını gördüm ve çok başarılı oldu. Orada da kendini gösterdi”

DENİZLİ (İHA)