06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Cumhuriyet Bayramı törenler ve etkinliklerle kutlandı

Cumhuriyet Bayramı törenler ve etkinliklerle kutlandı

Haber Merkezi - 29 Ekim 2021 Cuma - 12:55 Cumhuriyet Bayramı törenler ve etkinliklerle kutlandı

Denizli’de, Cumhuriyet’in 98’inci yılı düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlanırken; Vali Ali Fuat Atik, törendeki konuşmasında, Sevr’in uygulamaya konulmadan tarihe gömüldüğünü vurguladı.

A- A+

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının adresi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı oldu. Buradaki törene Vali Ali Fuat Atik, 11. Komando Tugay Komutan Vekili Albay Cengiz Güven ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Kutlamaların bugünkü bölümü Vali Atik’in makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Ardından Vali Atik, Garnizon Komutan vekili Güven ve Başkan Zolan ile birlikte, törene katılan birlik, öğrenci ve vatandaşların bayramını kutladı.

“SEVR, TARİHE GÖMÜLDÜ”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından kürsüye gelen Vali Atik, Osmanlı İmparatorluğu’nun emparyalist güçlerce çökertildiğini, Anadolu topraklarının işgal edildiğini, birinci Dünya Savaşı’nda ekonomik kaynakların harcandığını, genç nüfusun büyük kısmının yok olduğunu, tüm bunların sonucunda Osmanlı İparatorluğu’nun yenilgiyi kabul edip Sevr Antlaşması ile emperyalist güçlere teslim olduğunu anımsattı. Atik, sözlerine şöyle devam etti:

“Memleket böyle bir vahim durumdayken, büyük devlet adamı ve vatansever Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin gücüne, imanına, bağımsızlık ruhuna güvenerek, modern ve demokratik bir devlet kurmak için kendisine güvenen bir avuç asker ve aydınla Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Çok zor, kahırlı bir 4 yıl geçti. Düşmanlarla cephelerde, diplomatlarla barış masalarında, işbirlikçilerle cephe gerilerinde çok çetin mücadeleler yaşandı. Emperyalizme karşı dünyaya örnek olacak Türkün özgürlük ve kurtuluş mücadelesi Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Anadolu insanıyla başarılmıştır. Bu mücadele sonunda işgalciler Anadolu’dan sökülüp atılmış, Sevr Antlaşması da uygulamaya konulmadan tarihe gömülmüş, Lozan Barış antlaşması ile de 1. Dünya Savaşı’nın galiplerine Anadolu’da yeni bir Türk Devleti’nin kurulduğu kabul ettirilmiştir.”

 “TÜRK MİLLETİ İÇİN EN GÜZELİ, EN DOĞRUSU CUMHURİYET”

Cumhuriyet’in, Türkiye’nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesi olduğunu belirten Atik, “Türk milletine en iyiyi, en güzeli, en doğruyu layık gören Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları, 29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Cumhuriyet’in ilanı önerisini götürmüşler ve bu teklif oy birliğiyle kabul edilmiştir” diyerek, şunları söyledi:

Haberin DevamıReklam

“Çok özet vurgularla hatırlamaya çalıştığımız kurtuluş mücadelesinin her bir safhası araştırılıp, değerlendirilerek ibretle izlenecek birikimleri ve oluşumları içerir. Büyük Atatürk, milli egemenlik ilkesine dayalı çağımızın en güzel rejimi olan Cumhuriyeti kurup, Türk milletinin her yönden gelişmesinin yolunu açmıştır. Mustafa Kemal atatürk, ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ sözüyle egemenliğin bir kişiye, bir zümreye devredilemeyeceğini vurgulamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin ortak eseridir. Cumhuriyet, Türkiye’nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesidir. Bu sebeple Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında Cumhuriyet’in tüm değerleriyle gelecek kuşaklara aktarılması ve sonsuza kadar yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur.”

Konuşmasında gençlere de seslenen Atik, “Atatürk, ‘Cumhuriyeti biz kurduk, bunu yatacak olan sizlersiniz’ diyerek bu görevi gençlere emanet etmiştir. Bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı iyi bilmek durumundasınız. Ülkesine ve milletine karşı sorumluluklarını bilen gençliğe ihtiyacımız bulunmaktadır. Size güveniyoruz, inanıyoruz ve umut ediyoruz ki ülkemizi bulunduğumuz yerden çok daha ileriye götüreceksiniz” dedi.

Vali Atik, öğretmenlere de “Cumhuriyeti koruyacak, geliştirecek ve ülkesine sahip çıkacak gençler, sizin ellerinizde büyümektedir. Sizlerden, ilim, irfan ve ahlak sahibi, inancına, tarihine, kültürüne, milletine ve bütün insanlığa karşı görevlerini bilen bir gençlik yetiştirmenizi istiyoruz” diye seslendi.

Atik, sözlerini “Demokratik ve laik Cumhuriyeti sonsuza kadar koruyacağını bir kez daha vurgulamak istiyorum” diyerek tamamladı.

ÖDÜLLER VERİLDİ, GEÇİT RESMİ YAPILDI

Törende, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencileri protokol tarafından ödülleri verildi. Şiirlerin okunması ve halk oyunlarıyla devam eden tören, geçit resmiyle sona erdi.