Bin litre sahte zeytinyağı ele geçirildi – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Bin litre sahte zeytinyağı ele geçirildi

Bin litre sahte zeytinyağı ele geçirildi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 11 Aralık 2023 Pazartesi - 16:40Güncelleme: 11 Aralık 2023 Pazartesi - 16:41
Bin litre sahte zeytinyağı ele geçirildi

Denizli’nin Buldan ilçesinde, Buldan Belediyesi ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin denetimlerinde bin litre sahte zeytinyağı ele geçirildi. Sahte zeytinyağlarıyla ilgili 6 satıcıya toplam 479 bin 849 TL idari para cezası uygulandı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile Buldan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, zeytinyağı satışı yapılan market ve şarküteriler ile pazar yerinde denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde reyonlardaki ürünlerden alınan numuneler incelenmek üzere laboratuvarlara gönderildi. İki numunede olumsuzluk tespit edilmesi dikkatleri taklit ve tağşiş zeytinyağlarına çekti.

Market ve şarküterilerde 50, pazaryerinde ise 5 olmak üzere toplam 55 denetim gerçekleştirdiklerini bildiren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serdal Uğur, “Denetimlerde izlenebilirliği sağlanamayan, taklit ve tağşiş ürün olduğu tespit edilen, izlenebilirliği sağlanmış olup üretim yeri olmayan toplam bin litre yağ ele geçirildi. Altı işyerine toplam 479 bin 849 TL idari para cezası uygulandı” bilgilendirmesinde bulundu.

Haberin DevamıReklam
Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik de, halk sağlığını korumak adına denetimlerin sıkı bir şekilde devam edeceğini, gıda sahteciliğine göz yumulmayacağını belirtti. Vatandaşlardan da güvenilir gıda ürünleri tercih etmeleri konusunda duyarlı olmalarını isteyen Şevik, “Zeytinyağı alırken fiyatına dikkat etsinler. Çok ucuz olan bir zeytinyağında mutlaka bir problem var demektir. Bunu Belediye Zabıta ekiplerimize veya Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne mutlaka bildirsinler. Bizlere ‘Şüphelendiğimiz bir ürün var’ desinler, biz de gereken işlemi yapalım. En iyi denetmen vatandaşın kendisidir” dedi.