30.11.2021, Salı
14 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Adalet Mahallesi sakinlerinden yeşil alan dilekçesi

Adalet Mahallesi sakinlerinden yeşil alan dilekçesi

Haber Merkezi - 9 Kasım 2021 Salı - 18:42 Adalet Mahallesi sakinlerinden yeşil alan dilekçesi

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde, genç çam ağaçlarının kesilmesi hafızalarda tazeliğini korurken, aynı bölgede bulunan bir başka koruluğun korunması için harekete geçen vatandaşlar, Denizli Büyükşehir ve Merkezefendi belediyelerine 205 imzalı dilekçe verdi.

A- A+

Merkezefendi’nin Adalet Mahallesi’nde 10053-10058 ve 10060 sokaklarla çevrili 2 bin 806 m² arsa, DOÇEV ve Denizli Soroptimist Kulübü iş birliğiyle 2008 yılında ağaçlandırılmış, büyüyen çam ağaçları beton yığınları arasında çöldeki vaha misali koruluğa dönüşerek, mahalle halkının nefes aldığı noktalardan olmuştu.

Ancak, Denizli Büyükşehir Belediyesinin bin 597, AK Parti Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Mahir Altuğ’un 331, Yahya Kaya’nın 598 ve Ahmet Ceylan’ın 156 m² hisseye sahip olduğu arsa, izale-i şuyu yoluyla satılmış, arsayı alan kişi 1 Haziran’da 50 dolayında ağacı kesmişti. Tepkiler üzerine bir süre bekleyen arsa sahibi, 17 Eylül’de de kalan ağaçları kesmişti.

MAHALLELİ YENİ BİR KESİM OLMASIN DİYE DİLEKÇE VERDİ

Yaşanan bu ağaç katliamının ardından büyük üzüntü yaşayan mahalle sakinleri, bölgede benzer bir satışın ve ağaç kesiminin olmaması için harekete geçti. 205 dilekçe hazırlayan vatandaşlar, bunları Adalet Mahallesi Muhtarı Nevzat Kavlak’a teslim etti. Kavlak da bugün mahalle sakinlerinden Yusuf Yürekli ve İsmail Hız ile birlikte Denizli Büyükşehir Belediyesine giderek meclis başkanvekili Ali Değirmenci ve Emlak İstimlak Daire Başkanı Mehmet Çulhaoğlu ile görüştü.

Kavlak, Yürekli ve Hız’ın ikinci durağı Merkezefendi Belediyesi oldu. Başkan yardımcısı Necdet Yılmaz ile görüşen Kavlak ve beraberindekiler, 205 imzalı dilekçeyi de teslim etti.

KAMULAŞTIRMA İSTENDİ

Adalet Mahallesi Muhtarı Nevzat Kavlak imzasıyla ekinde 205 dilekçe bulunan yazı Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Merkezefendi Belediyesine verildi. Yazıda, “Merkezefendi ilçesi Adalet Mahallesi sınırları içerisinde 10062 sokakta bulunan 318 ada 3 nolu parseldeki yeşil alana ait koruluğun park alanı olarak kalması için, belediyeniz tarafından kamulaştırma yapılmasına ilişkin Adalet Mahallesi sakinleri tarafından verilen dilekçeler yazımızın ekinde sunulmuştur. Gereğinin yapılarak, dilekçelerde adı geçen mahalle sakinlerine bilgi verilmesini arz ederim” denildi.

Mahallede ikamet eden 205 vatandaşın ayrı ayrı verdiği dilekçelerde de talep şöyle dile getirildi:

“Merkezefendi ilçesi Adalet Mahallesi sınırları içinde 318 ada 3 nolu parseldeki yeşil alanın içinde 15-16 yıllık çam ağaçları bulunmaktadır. Söz konusu taşınmaz Denizli Büyükşehir Belediyesi, Merkezefendi Belediyesi ve özel şahıslarla birlikte müştereken hisseli durumdadır.

Bu taşınmaz; üzerinde yetişmiş çam ve benzeri ağaçlar bulunduğundan, mahallemizde ve çevremizde nefes alabileceğimiz, çocuklarımızın oynayabileceği, doğal afetlerde mahallelinin toplanabileceği bir yeşil alan olduğundan yapılaşmaya izin verilmesi halinde yetişmiş ağaçlar yok olacaktır. Kamu yararı düşünülerek yeşil alan olarak korunarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulması sağlıklı bir yaşam için zorunluluk ve şehir yaşamı için de gerekliliktir.

Bu nedenle 5216 sayılı kanuna istinaden bu yeşil alanın imar planında park alanına dönüştürülmesi, imar planı değişiklikleri ile kamulaştırma işlemlerine ilişkin değişikliklerin belediyeniz tarafından yapıldığından, söz konusu yeşil alandaki yetişmiş ağaçların yok olmaması için yapılaşmaya izin verilmemesi, yeşil alan olarak korunarak kamulaştırılmasını istiyorum.”