23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 23 Nisan 2024 Salı - 00:27Güncelleme: 23 Nisan 2024 Salı - 00:29
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı başlatacak ve Cumhuriyete giden yolda önemli adımlar atılmasını sağlayacak Büyük Millet Meclisi, 104 yıl önce açıldı. Türk tarihinde böylesine önemli olan gün, çocuklara bayram olarak armağan edildi.

1921’de milli bayram olarak kutlanmasına karar verilen 23 Nisan, 1927’de Atatürk’ün himayesinde ilk kez Çocuk Bayramı olarak kutlandı. Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan, 96 yıldır çocuk bayramı olarak kutlanıyor.

KENTTEKİ KUTLAMA PROGRAMI

Kentteki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, saat 09.00’da valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayacak.

Haberin DevamıReklam
Ardından öğrenciler temsili olarak Denizli Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı makamlarını temsili olarak devralacak.

Kutlama programını ikinci bölümü Denizli Büyükşehir Belediyesi Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu’nda icra edilecek.

Tören, ilk Meclis’in açılışı canlandırılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak. Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan’ın konuşması, öğrencilerin şiirler okuması ile devam edecek törende, sıfır atık gösteri, çocuk oyunları gösterisi ve halk oyunları gösterisi sunulacak. Tören, “Sev Dünyayı” gösterisiyle sona erecek.

Bu arada, saat 12.00’den itibaren anasınıfları öğrencilerinin katılımıyla Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu çevresinde şenlik düzenlenecek.