Denizli Şehir Hastanesi inşaatı çürümeye terk edilmiş gibi – D20Haber
19.05.2024, Pazar
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli Şehir Hastanesi inşaatı çürümeye terk...

Denizli Şehir Hastanesi inşaatı çürümeye terk edilmiş gibi

A- A+
Veli Yunus Ünal / D20HABER
Yayınlanma: 13 Mayıs 2024 Pazartesi - 10:50Güncelleme: 13 Mayıs 2024 Pazartesi - 10:50
Denizli Şehir Hastanesi inşaatı çürümeye terk edilmiş gibi

Birçok kamu yatırımının finans kaynağı, özellikle belediyelerin patronu konumundaki İller Bankası, genel müdürlük binası tadilatına harcanan parayla gündeme gelirken, 3 kez ihale edilen, ancak inşaatı subasman seviyesinden öteye gitmeyen Denizli Şehir Hastanesinin yapımında yol alınamıyor. Son günlerde gündemden düşmeyen tasarruf tedbirleri de dikkate alındığında inşaatın son hali “Denizli Şehir Hastanesi çürümeye terk edilmiş gibi” dedirtiyor.

• TIKLAYIN | Denizli Şehir Hastanesi’nin ihalesi yapıldı

• TIKLAYIN | İlk ihalenin sonucu açıklanmadan Şehir Hastanesinin ikinci ihalesi yapıldı

• TIKLAYIN | Denizli Şehir Hastanesi 3. kez ihale edildi, maliyeti 3,5 kat arttı

• TIKLAYIN | Denizli Şehir Hastanesi’nde neler oluyor?

• TIKLAYIN | Şehir Hastanesi oldu şehir efsanesi

• TIKLAYIN | Yapımı yılan hikayesine dönen Şehir Hastanesi 4. kez ihale edilecek

Bir taraftan sıkça tekrarlanan ihaleler, müteahhidin iş bırakması, mahkeme süreci derken Denizli Şehir Hastanesi inşaatında uzun süredir bir arpa boyu yol alınamıyor. Buna karşın tasarruf tedbirlerinin gündemde olduğu dönemde İller Bankası Genel Müdürlük Binasına sadece 213 milyon lira maliyet çıkarılması ise dikkatlerden kaçmıyor.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, kamuda tasarruf tedbirleri konuşulurken, Ankara’daki İller Bankası Genel Müdürlük Binası inşaatı, kamu kaynaklarının israfında gelinen boyutu gözler önüne seriyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı İller Bankası Genel Müdürlük Hizmet Binası Yapım İşi için 29 Mayıs 2018’de 274 milyon 840 bin TL’lik sözleşme yapıldı. Toplam 129 bin 966 m² alanda yapılan binaya 2021’de taşınma işlemi gerçekleşti.

Ancak, binada duvar kaplama, alçıpan tamiratı, asma tavan montajı, döşeme, halı kaplaması, parke döşemesi, banyo dolabı, banko ve kitaplık yapımı, ayakkabılık yapımı, elektronik tesisatların aralarında olduğu bir dizi tadilat için bu kez 6 mart 2024’te ihale yapıldı. Tadilatın tutarının ise 212 milyon 999 bin 629 TL olduğu ifade ediliyor.

Haberin DevamıReklam
DENİZLİ ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATINA YENİDEN BAŞLANAMADI

Bir kamu binasının sadece tadilatı için 213 milyon liradan söz edilirken, ilk ihalesi 2020’de yapılan Denizli Şehir Hastanesinin yapımı ise yılan hikayesine dönmüş durumda. Daha önce 3 kez ihale edilen ve en son ihaleyi kazanıp inşaata başlayan Özge İnşaat, su basman seviyesinde işi bıraktı. O günden bu yana da inşaat yeniden başlatılamadı.

Konuyla ilgili Vali Ömer Faruk Coşkun, D20HABER.COM’un sorusu üzerine bu yılın ocak ayında “Şehir Hastanesinde maalesef bir yargı süreci yaşandı. O tamamlandı, yeniden ikmal ihalesinin yapılmasını bekliyoruz, hızlı bir şekilde bitmesini hedefliyoruz. Tabi ki yargı sürecinden kaynaklı büyük bir zaman kaybı söz konusu oldu. O süreç tamamlandı, yakın zamanda ikmal ihalesiyle birlikte Şehir Hastanesinin inşaatı devam edecek” demişti.

ŞEHİR HASTANESİ İLE İLGİLİ 2020’DEN 2024’E NELER OLDU?

Merkezefendi ilçesinin Karahasanlı Mahallesi’nde yapımına başlanan, önce ihale süreçleri uzayan, daha sonra da müteahhidin iş bırakmasıyla inşaatı duran Denizli Şehir Hastanesinin seyir defteri şöyle:

– İlk ihale 30 Aralık 2020’de 1 milyar 389 milyon 418 bin lira keşif bedelle yapıldı. İhalede en düşük teklifi 1 milyar 34 milyon lirayla Ekşioğlu Yönetim+Ekşihan oluşumu verirken, en yüksek teklifi 1 milyar 400 milyon lirayla Taşyapı İnşaat verdi.

– İnşaata başlanması beklenirken bakanlık ikinci kez ihaleye çıktı. 6 Mayıs 2021’deki ihalede maliye 1 milyar 553 milyon 848 bin liraya yükselirken, en düşük teklif 1 milyar 189 milyon lirayla Ermit Mühendislik-Özge İnşaat ortaklığından, en yüksek teklif 1 milyar 550 milyon lirayla REC Uluslararası İnşaat firmasından geldi.

– 1 milyar 189 milyon 900 bin liralık teklifiyle ihaleyi kazanan Özge İnşaat, 12 Temmuz 2021’de inşaata başladı ve bitiş tarihi olarak 750 gün verildi. 2023’ün Ağustos ayında da tamamlanacağı açıklandı. Ne var ki, inşaat su basman seviyesindeyken müteahhit işi bıraktı.

– Şehir Hastanesinin üçüncü ihalesi Nisan-2023’te yapıldı. En düşük teklifi 4 milyar 697 milyon 900 bin lirayla İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, en yüksek teklifi 5 milyar 700 milyon lirayla REC Uluslararası İnşaat verdi. Ancak bu ihalenin süreci tamamlanıp inşaata başlanamadı.