24.01.2022, Pazartesi
-7 °C / 2 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli Elektrikçiler Odasından korsan servisçi uyarısı

Denizli Elektrikçiler Odasından korsan servisçi uyarısı

Haber Merkezi - 29 Kasım 2021 Pazartesi - 12:27 Denizli Elektrikçiler Odasından korsan servisçi uyarısı

Denizli Elektrikçiler Odası Başkanı Cavit Beydemir, internet üzerinden servis ve benzeri işler için kampanya yapan korsan servisçilerin vatandaşı mağdur ettiğini belirterek, hizmet vermeye gelen kişiden mutlaka belge istenmesi uyarısında bulundu.

A- A+

Denizli Elektrikçiler Odası Başkanı Cavit Beydemir, Denizli Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, hiçbir tecrübe ve bilgisi olmayan bazı kişilerin, esnaf ve sanatkârların yapması gereken işleri yaptığını, eksik hizmet sonucunda işini dürüst yapan esnafın da lekelendiğini söyledi.

Beydemir, internet arama motorlarına ücret ödeyerek, arama sonuçlarında ilk sıralarda görünmeyi sağlayan ya da call centerler vasıtasıyla tüketicilerle irtibata geçen korsan hizmet verenlerin yetkili servis olduklarını, yapılacak iş ve işlemler için kampanya yaptıklarını, bu kapsamda normal fiyatların üçte birine bakım ve onarım yapacaklarını beyan edip tüketicileri etkilediklerini, arama motorlarında ilk sırada çıkan bu kişilerin tüketici nezdinde güvenilir bir algı uyandırdığını ifade etti.

“ARIZALI OLMAYAN PARÇAYI SÖKÜYORLAR”

Hiçbir yetkisi bulunmayan bu şahısların, kendilerine randevu veren tüketicilerin cihazlarından arızalı olmayan bazı parçaları söktüğünü öne süren Beydemir, “Bu parçaları da yine başka bir tüketicinin cihazından söktükleri parça ile sıfır ürün, orijinal ürün adı altında değiştirdiği, hatta bazı cihazları dükkanda tamir etme bahanesiyle götürdükleri ve bir daha geri getirmedikleri kurumumuzca tespit edilen bazı vakalardır. Korsan servisler tarafından götürülen cihazının durumunu öğrenmek isteyen tüketici ise, söz konusu call center’lara veya bu malum şahıslara bir daha ulaşamamakta, karşısında herhangi bir muhatap bulamamaktadır. Ayrıca bu korsan servislerin vergi kayıtları ya da belli bir adres bilgileri dahi olmadığından, mağdur olan tüketicinin, Tüketici Mahkemelerine başvurabilmesi söz konusu bile değildir” dedi.

“BELGE SORUN” UYARISI

Bu kişilerin he vatandaşı hel vegisini ödeyen esnafı mağdur ettiğini kaydeden Beldemir, “Tüketiciler, bakım ve onarım için gelen kişilerden oda mesleki faaliyet belgesi, ustalık belgesi ve mesleki yeterlilik belgelerini ibraz etmelerini istemeli, ileriki zamanlarda hak kaybına uğramamak için yapılan işlemlerin faturasını talep etmelidir. Kayıt dışı çalışan kişilerin elde ettikleri haksız kazançları engellemek ve odamız üyelerinin mesleki menfaatini korumak amacı ile ustalık belgesi veya mesleki yeterlilik belgesi olan yetkili oda üyelerimizin isimlerini www.deo.org.tr internet sitesinde yayımlamaktayız” diye konuştu.