Su seviyesi düştü, tekneye binilen iskele merdiveni askıda kaldı – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Su seviyesi düştü, tekneye binilen iskele...

Su seviyesi düştü, tekneye binilen iskele merdiveni askıda kaldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Mart 2024 Cumartesi - 11:15Güncelleme: 9 Mart 2024 Cumartesi - 11:17
Su seviyesi düştü, tekneye binilen iskele merdiveni askıda kaldı

Denizli’nin Güney ilçesinde tekne gezilerinin düzenlendiği Cindere Barajı’nda, su seviyesi düştü. Su seviyesindeki büyük düşüşü tekneye binilen iskele merdiveninin metrelerce yukarıda kalması net bir şekilde ortaya koydu.

Türkiye’de küresel iklim değişikliği ile birlikte etkisi her geçen yıl biraz daha fazla hissedilen kuraklığı yansıtan en son fotoğraf Güney ilçesinde çekildi. Uzun yıllar ortalamasının altında gerçekleşen kar yağışı ve yağmur, su kaynaklarında debinin düşmesine yol açtı.

 

Bölgenin en önemli sulama kaynaklarından olan Büyük Menderes Nehri üzerinde kurulu Cindere Barajı da yetersiz yağıştan nasibini aldı. Baraj gölünde su seviyesi önemli ölçüde düştü. 84 milyon 270 bin metreküp su tutma hacmine sahip olan ve içerisinde tekneyle gezilerin düzenlendiği baraj gölünde, iskele ile tekne arasında metrelerce mesafe oluştu.

Dr. Ahmet Altınel, baraj gölüyle ilgili izlenimlerini “Denizli kuraklık açısından oldukça sıkıntılı günler geçiriyor. İnşallah son günlerde etkili olan yağışlar, barajların yeniden dolmasını sağlar. Mart ayında yağmurlar devam ediyor ama su seviyesi halen daha çok düşük. Eskiden bu baraj gölünde yüzen büyük bir teknemiz vardı. Ancak daha önce suyun içerisinde olan iskele, yeterli su bulunmadığı için şuan yukarıda kaldı. Tekne de iskelenin çok altında duruyor. Eğer su seviyesi yükselirse, tekne de yukarıya çıkacak ve yine bu iskeleden tekneye binmek mümkün olacak. Normalde su seviyesinde olan iskele şuan metrelerce yüksekte bulunuyor. Cindere Barajı’nda su seviyesinin yükselmesini umutla bekliyoruz” sözleriyle aktardı.

DENİZLİ (İHA)