06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli Çevre Yolu Projesi’nin 2. etabı...

Denizli Çevre Yolu Projesi’nin 2. etabı bu yıl tamamlanacak

Haber Merkezi - 4 Şubat 2022 Cuma - 13:47 Denizli Çevre Yolu Projesi’nin 2. etabı bu yıl tamamlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, Ankara–Afyon–Uşak yönünden gelen araçların Antalya ve Muğla karayollarına Honaz Tüneli ile bağlanmasını sağlayacak Denizli Çevre Yolu Projesi’nde ikinci etabın bu yıl tamamlanacağını bildirdi.

A- A+

• Öztürk: Tamamlanan Honaz Tüneli’ni açamıyorlar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Denizli Çevre Yolu Projesi’nde çalışmaların sürdüğü belirtildi. Özellikle yaz aylarında kent merkezinde trafik yoğunluğu oluştuğuna dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Transit trafiğin şehir dışına alınarak trafik yoğunluğunun azaltılması, sürüş süresinin kısaltılması, yakıt tasarrufu ve konforlu ulaşımın sağlanması amacıyla 32 kilometre uzunluğundaki Denizli Çevre Yolu projelendirildi. İzmir-Aydın istikametindeki Kumkısık Kavşağından başlayıp Denizli -Çardak Ayrımına bağlanan ve Kale Kavşağı’nda son bulan Denizli Çevre Yolu’nun 18 kilometre uzunluğundaki 1’inci kısmı, tamamlanarak trafiğe açıldı. Çevre yolunun, 14 kilometre uzunluğundaki 2’nci kısmı ise Ankara–Afyon–Uşak istikametinden ve 1. Kısım Çevre Yolundan gelen trafiği Antalya ve Muğla istikametine bağlayacak. Denizli Çevre Yolu Projesi’nin 2’nci etabının da 2022 yılında tamamlanarak trafiğe açılması planlanıyor.”

Haberin DevamıReklam

YILDA 283,4 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANACAK

Şehir geçişinde günlük ortalama taşıt trafiğinin 30 bini bulduğu kaydedilen açıklamada, İzmir-Aydın, İstanbul-Akhisar-Buldan istikametinden gelenlerin seyahat süresinin 28 dakikadan 18 dakikaya düşeceği belirtildi.

Afyon- Uşak istikametinden gelip, Antalya ve Çardak istikametinde seyahat edenlerin yolu 28 kilometreden 14 kilometreye düşerken, seyahat süresinin ise 28 dakikadan 9 dakikaya düşeceğinin altı çizildi.

Açıklamada, “Denizli Çevre Yolu 2’inci kısmın tamamlanarak trafiğe açılmasıyla zamandan 154,9 milyon TL, akaryakıttan 128,5 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 283,4 milyon TL tasarruf sağlanacak. Karbon salınımı yıllık 26 bin 428 ton azalacaktır” ifadelerine yer verildi.