Denizli Büyükşehir Belediyesine 3,7 milyar liralık ek bütçe – D20Haber
14.06.2024, Cuma
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli Büyükşehir Belediyesine 3,7 milyar liralık...

Denizli Büyükşehir Belediyesine 3,7 milyar liralık ek bütçe

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 24 Mayıs 2023 Çarşamba - 08:00Güncelleme: 24 Mayıs 2023 Çarşamba - 08:16
Denizli Büyükşehir Belediyesine 3,7 milyar liralık ek bütçe

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 2023 yılı bütçesi, mecliste onaylanan 3 milyar 700 milyon liralık ek ödenekle 7 milyar 926 milyon liraya yükseldi. Ek bütçe için 2 milyar liralık kredi ve 1 milyar 450 milyon lira arsa satışlarından sağlanacak gelir ile merkezi idareden sağlanacak 250 milyon liralık gelir kaynak gösterildi. Ek bütçeden aslan payını Çivril’de kurulacak güneş enerjisi santrali alacak.

D20HABER.COM’un haber notu:
Bu haber D20HABER.COM’un özel haberidir. Kısaltıp kaynak belirtmek ve bağlantı vermek koşuluyla kullanılabilir. Lütfen emeğe saygı gösterin, “kopyala yapıştır” yapmayın!

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinin mayıs ayı toplantılarının ikinci birleşimi yapıldı. Gündemde 29 madde yer alırken, en dikkat çeken konu Mali hizmetler Daire Başkanlığının 3 milyar 700 milyon liralık ek ödenek talebi oldu.

KOMİSYON RAPORU

Taleple ilgili inceleme yapan Plan ve Bütçe Komisyonunun kararında, “Merkezi idareden alınan gelir payına 250 milyon lira, arsa satışlarına 1 milyar 450 milyon lira ek gelir kaynağı gösterilerek 2023 yılı gelir bütçesi 5 milyar 926 milyon lira olmasına, bankalardan 2 milyar lira borçlanma karşılığı gösterilerek bütçe denkliğinin sağlanması oy çokluğuyla karar verilmiştir” denildi.

ZOLAN: EK BÜTÇENİN TEMELİ GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ

Komisyon raporunun okunmasının ardından Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, meclis üyelerine bilgilendirmede bululundu. “Ek bütçenin temeli, Çivril’in Tokça mahallesi’nde üzerinde uzun zamandan beri çalıştığımız güneş enerjisi santrali” diyen Zolan, şunları kaydetti:

“DESKİ’nin enerji giderleri yüksek. Bütçenin büyük bölümü enerjiye harcanıyor. Çevresel etkiyi azaltmak, yeşil enerjiye kavuşmak, enerji arz güvenliğini sağlamak, kendi kurumumuzla ilgili riskleri bertaraf etmek için planlanan bir yatırım.

Bu yatırım 30 yıl boyunca Denizlimize nefes verecek bir proje. DESKİ’nin kullandığı enerjiyi sağladığı gibi, daha fazlasını da satarak gelir sağlayacak. Geleceğe bırakılacak en güzel imkandır. Denizli’nin en önemli yatırımlarından birisi.

Uzun süredir bu işin hazırlığını yapageldik. Milli Emlak’tan da yer tahsisi sağladık. ÇED raporları tamamlandı. Devasa bir iş, 88.4 megawatt’lık bir yatırım gerçekleşecek. Bu kurulumu Denizli’ye ait trafodan değil bölge statüsünden; bölge dediğimizde Antalya, Burdur, Denizli, Uşak’ı kapsayan bir yatırım. Çağrı mektubunu almış durumdayız. 1 milyon 400 bin m² alanı kapsayacak bir yatırım.”

Haberin DevamıReklam
“DESKİ’NİN ENERJİ GİDERİNİ KARŞILAYACAK, GELİR SAĞLAYACAK”

Bir soru üzerine Zolan, “DESKİ’nin tüm enerji giderlerini karşılayacak olup, artı bir o kadar da satım noktasında imkan sağlayacak. Kendi yatırım bedelini karşıladıktan sonra DESKİ enerji parası ödemeyecek, artı bugün ödediği bedel kadar kendisine gelir ve akar yaratacak. Suyun bir maliyeti var. Bunu ortadan kaldırdığımızda, enerjiden gelir sağladığımızda ne olacak? Vatandaşımıza daha uygun bedelle su verme imkanına sahip olacağız” yanıtını verdi.

8 AYDA BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR, YATIRIM BEDELİ 2 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE

Zolan, “Ne zaman başlayıp ne zaman biteceği” sorusu üzerine de “Haziran ayında başlayacak. İhalesi yapıldı ama onaylanmadı henüz. Sekiz ayda tamamlama gibi bir süre var” açıklamasını yaptı.

Yatırım bedeliyle ilgili soruyu da yanıtlayan Zolan, 2 milyar liranın üzerinde olacağını söyledi.

GEMİ: 2 MİLYAR LİRA YÜKSEK BİR RAKAM

Toplantıda söz alan Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi, maliyetle ilgili konuştu. Gemi, “Yanlış hatırlamıyorsam maliyetle ilgili ‘2 milyar lira’ dediniz, bence yüksek bir rakam. Bir megawatt olursa 750-800 bin lira, orta değerde 550-600 bin lira civarında” ifadelerini kullandı.

Gemi’ye yanıt veren Zolan, “İhaleye çıktık, hiçbir engel koymadık. 100 kilowatt ile 1 megawatt ile 88 megawatt aynı boyut değil. Diğer detaylar da farklı. Her geçen gün eksi yazıyor, her gün 2 milyon lira yazıyor. Üç ay sonra yapsak, 90X2 180 milyon lira. Bu işin bir an önce bitirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

EK ÖDENEKLE BÜTÇEDE YÜZDE 87,55 ARTIŞ OLDU

Konuşmaların ardından oylama yapıldı ve bütçede yüzde 87,55 artış getiren ek ödenek talebi, 1 ret oyuna karşılık 55 evet oyuyla kabul edildi. Böylece Denizli Büyükşehir Belediyesinin 4 milyar 226 milyon lira olan 2023 bütçesi, 3 milyar 700 milyon liralık artışla 7 milyar 926 milyon liraya yükseldi. Ek ödeneğin 2 milyar lirası bankalardan alınacak krediyle sağlanacak.