01.12.2021, Çarşamba
6 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Adalet Mahallesi sakinleri: Yeşil alan mücadelemizden...

Adalet Mahallesi sakinleri: Yeşil alan mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz

Haber Merkezi - 17 Kasım 2021 Çarşamba - 14:53 Adalet Mahallesi sakinleri: Yeşil alan mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde, bir süre önce 100 dolayındaki genç çam ağacının kesildiği arsanın yeniden yeşil alana dönüştürülmesi için mücadele eden vatandaşlar, Denizli Büyükşehir ve Merkezefendi belediyelerine çağrıda bulundu, “topu birbirinize atmayın” dedi.

A- A+

Merkezefendi’nin Adalet Mahallesi’nde haziran ve eylül aylarında yapılan ağaç katliamıyla gündeme gelen arsanın önünde toplanan bir grup vatandaş, yeşil alan çağrılarını yineledi. Mahalleli adına açıklamayı yapan Hasan Durdu, 348 ada 1 nolu parselin Bereketli Belediyesi zamanında yeşil alan olarak ayrıldığını, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların katkılarıyla ağaçlandırıldığını, sonrasında ticari alana çevrilip satıldığını, içinde bulunan ağaçların 1 Haziran ve 17 Eylül’de acımasızca kesildiğini söyledi.

VALİLİK VE BELEDİYELERE DİLEKÇE VERİLDİ

Bu süreçte valilik, Büyükşehir ve Merkezefendi belediyelerine dilekçeler verdiklerini anımsatan Durdu, “Bu yerin kamulaştırılıp, halka kazandırılmasını istedik. Büyükşehir Belediyesi dilekçelerimize verdiği yanıtta, kamulaştırma yetkisinin arsanın bulunduğu ilçe belediyesine ait olduğunu belirtti. Bunun üzerine Merkezefendi Belediyesine dilekçe verdik. Merkezefendi Belediyesi de kamulaştırma sürecinde plan değişikliği yetkisinin Büyükşehir Belediyesinde olduğunu ifade etti. Yeşil alanken ticari alana çevrilip satılan ve içinde bütün ağaçların kesinildiği bu parselin kamulaştırılarak yeniden halka kazandırılması talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Bizim kimsenin arazisinde gözümüz yok. Bizler, yeşil alanken ticari alana çevrilip satılan bu yerin kamu yararı gözetilerek yeniden halka kazandırılması için mücadele veriyoruz” dedi.

“TOPU BİRBİRİNİZE ATMAYIN!”

Dünyada çevreye, yeşile büyük önem verildiği, doğayı korumak için büyük çaba sarf edildiği günümüzde yeşil alanın ortadan kaldırılıp ağaç katliamı yapılmasını ve yetkililerin buna sessiz kalmasını üzüntüyle izlediklerini dile getiren Durdu, şöyle devam etti:

“Yetkililerin bir araya gelerek yapılan bu büyük hatadan vazgeçip, satılan arazinin ivedilikle kamulaştırılmasını, tekrar yeşil alana dönüştürülmesini bekliyoruz. Bu ümidimizi kaybetmiş değiliz. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Zolan ve Merkezefendi Belediye Başkanı Sayın Şeniz Doğan’a sesleniyoruz: Lütfen kamulaştırma talebimiz konusunda topu birbirinize atmayı bırakın, bir araya gelip sorunu çözün. Halkın olan yeşil alanı tekrar halka kazandırın.

Sizler, sizlerin çevre, doğa ve yeşile olan duyarlılığınızı biliyoruz. Bu parseldeki olup bitenleri tam olarak öğrendiğinizde de yapılan büyük hatadan dönüp, kamu yararını gözetip öncesinde yeşil alan olan bu yeri tekrar yeşil alana dönüştüreceğinize inanıyoruz. Yine mahallemizde bulunan ağaçlandırılmış, fakat yeşil alan statüsüne dönüştürülmemiş alanların da ivedilikle bu sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Konunun takipçisi olacağımızı, sonuç alıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”

 

BÜYÜKŞEHİR VE MERKEZEFENDİ BELEDİYELERİNE YENİ DİLEKÇELER

Bu arada, mahalle sakinlerinin yeşil alan talebini dile getiren 300’ün üzerindeki dilekçeler, Denizli Büyükşehir ve Merkezefendi belediyelerine verildi.