Değişen iklim ters laleyi vurdu – D20Haber
19.05.2024, Pazar
18 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Değişen iklim ters laleyi vurdu

Değişen iklim ters laleyi vurdu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 18 Nisan 2024 Perşembe - 13:58Güncelleme: 18 Nisan 2024 Perşembe - 13:59
Değişen iklim ters laleyi vurdu

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde yetişen ters lalelerin iklim değişikliği, yüksek seyreden hava sıcaklığı ve kar yağışının olmaması sebebiyle bu yıl da açmadığı bildirildi.

Türkiye’deki endemik çiçeklerden olan ve ilçeye bağlı Hayrettin Mahallesi’nde de bolca yetişen ters laleler, iklim değişikliğine yenildi.

Halk arasında ağlayan gelin, Kerbela çiçeği veya Tuşaya isimleriyle bilinen, 1878 yılında Bulgaristan Deliorman Bölgesinden göçen muhacirlerin yanlarında getirdikleri soğanlardan bütün mahalleye yayılan laleler, toprak sıcaklığının -15, -20’lere düşmemesi nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da açmadı.

Hayrettin Mahallesi Muhtarı Salih Aktaş, ters lalenin soğuğu seven bir çiçek türü olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Haberin DevamıReklam
“Ters lale soğuğu çok seven bir çiçek. Eksi 15’leri 20’leri görmesi gerekir toprakta. Onu da görmediği için son iki yıldır pek açmıyor, istediğimiz verimi alamıyoruz. Ters lalelerin soğanlarını köstebek yemez. Bu bir nevi köstebek savar bir çiçektir. Ters lalenin, Hz. İsa’nın vefatında bu çiçek boynunu yere eğdiğini, daha önceden yukarıya baktığını söylerler. Hristiyanlık alemi de çiçeği kutsal kabul eder.”

DENİZLİ (İHA)