20.01.2022, Perşembe
-4 °C / 7 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Büyük Menderes’te su seviyesi yükseldi

Büyük Menderes’te su seviyesi yükseldi

Haber Merkezi - 16 Aralık 2021 Perşembe - 14:11 Büyük Menderes’te su seviyesi yükseldi

Denizli, Uşak ve Aydın’dan geçen, yaz aylarında kuraklık nedeniyle suları tamamen çekilen Büyük Menderes Nehri'nin debisi, yağışlarla birlikte yükseldi.

A- A+

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinden doğan, Uşak, Denizli ve Aydın’dan geçerek Ege Denizi’ne dökülen Büyük Menderes Nehri’nin son yağışlarla normale döndüğünü söyledi.

Son günlerdeki yağışlarla 2022 sezonuna umutlu girdiklerini kaydeden Kaykı, “Ekim ayında DSİ tarafından yapılan toplantıda önümüzdeki yıl için yüzde 50 kuru, yüzde 50 sulu tarım olacağı söylendi. Ama Allah son zamanlarda iyi yağışlar verdi. Bu şekilde devam ederse kuraklıktan eser kalmayacak diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yağışlarla birlikte Büyük Menderes Nehri’nde su seviyesinin yeniden yükseldiğini vurgulayan Kaykı, bu durumun üreticiyi umutlandırdığını ve sevindirdiğini dile getirdi. Yağmurun yanı sıra kar yağmasını da umut ettiklerini ifade eden Kaykı, şöyle devam etti:

“Şu anda topraklarımız suya doydu ama bu yeterli değil. Barajlarda suyun yeterli olmadığını öğrendik. Birkaç ay önce Menderes Nehri’nin üzerinde yürümüştük. Suyun hiç akmadığını görmüştük. Şimdi ise 2 metreye yakın su var. Menderes bizim kalbimiz, eğer bu akmazsa bizim de kalbimiz atmaz, üretemeyiz. Çünkü su olmadan ürünün yetişmesi mümkün değil.”

AYDIN (AA)