Aydın – Denizli otoyolu işçileri maaş eylemi yaptı – D20Haber
23.04.2024, Salı
15 °C / 33 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Aydın – Denizli otoyolu işçileri maaş...

Aydın – Denizli otoyolu işçileri maaş eylemi yaptı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 6 Mart 2024 Çarşamba - 13:56Güncelleme: 6 Mart 2024 Çarşamba - 13:56
Aydın – Denizli otoyolu işçileri maaş eylemi yaptı

Aydın - Denizli otoyolu inşaatında çalışan işçilerin bir kısmı, aylardır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle bu sabah eylem başlattı. Şantiye sahasından geçen yolu vinçlerle kapatıp seslerini duyurmaya çalışan işçilere jandarma müdahale ederken, yola çekilen iş makineleri jandarmanın uyarısıyla kaldırıldı. İşçiler, paraları ödeninceye kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Aydın-Denizli otoyolunun Efeler-Yenipazar sınırları arasında kalan bölümde çalışan işçiler, Hamzabali Şantiyesi’nde toplanıp eyleme başladı. Aylardır ücretleri ödenmediği için evlerine para gönderemediklerini belirten işçiler, dertlerini anlatacak muhatap da bulamadıklarını söyledi.

 

abah saatlerinde Hamzabali Viyadükleri’nin olduğu bölgede bulunan şantiyede toplanan işçiler sabah mesaisine başlamadı. Eylem yapan işçiler, 100 kişiden fazla çalışanın mağdur olduğunu, Fernas Şirketi’nin bölgede taşeron olarak çalıştırdığı firmalara hak edişlerini ödememesinden dolayı aylardır paralarını alamadıklarını ileri sürdü.

İşçiler adına konuşan vinç sahibi ve operatör Birol Yaya, “Burada viyadük inşaatında çalışıyoruz. Viyadüğün her türlü işini biz yapıyoruz. Fernas’a bağlı alt taşeronda çalışanlar olarak ilgili firma taşeron firmaya para ödemediği için bizim de paralarımız ödenmiyor. Ben burada vinç operatörüyüm, diğer arkadaşlarımız kalıpçı vinç operatörü. Yani çaycısından yemekçisine kadar burada çalışan hiç kimse aylardır parasını alamıyor. Bu 1-2 aylık sorun değil. Alacaklarımız ödenmediği için iş durdurma kararı aldık. Alacaklarımızın komplesi alınmadan işe devam etmeyeceğiz ve olay yerini terk etmeyeceğiz. Şu an itibarıyla 12-13 milyon TL civarında alacağımız var. Burada çalışan hiç kimsenin hakkı yenmesin. Biz burada gurbette evimize barkımıza para gönderebilmek için bulunuyoruz. Çağırırken iyi, para ödemesi gelince kötü” dedi.

Mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda kimsenin kendilerine cevap vermediğini de kaydeden Yaya, ceplerinde çay içecek paralarının bile bulunmadığını, kaldıkları pansiyondan da ödeme yapılmaması nedeniyle bu sabah çıkarıldıklarını söyledi.

Yetkililerin kendilerine sorunu “hukuk yoluyla çözün” dediğini ifade eden Yaya, “Bizim eve gidecek otobüs paramız yok, hukuka nasıl gidelim” diye konuştu.

Kule vinç operatörü Ömer Faruk Gönültaş ise, aralık ayından beri burada çalıştığını, mart gelmesine rağmen ocak ayı maaşının asgarisini bile alamadığını söyledi.

Şantiyede demirci olarak çalışan Mehmet Köse de, “8 aydan beri buradayım. 12. aydan bu yana alacağımızı alamadık. Çalıştığımız alt şirket, ‘Fernas bize ödeme yapmadığı için biz de size ödeme yapamıyoruz' diyor. Çaresiziz ama derdimizi dinleyen yok. Ne yaparsanız yapın hukuki yollara başvurun diyorlar” diyerek yetkililerden yardım istedi.

Eylemin gerçekleştiği şantiyede bulunan ve Fernas yetkilisi olduğu belirtilen Onur Ö., konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapamayacaklarını söyledi.

AYDIN (İHA)