21.01.2022, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. ADM ve GDZ Elektrik’den turuncu aydınlatma

ADM ve GDZ Elektrik’den turuncu aydınlatma

Haber Merkezi - 10 Aralık 2021 Cuma - 12:01 ADM ve GDZ Elektrik’den turuncu aydınlatma

ADM ve GDZ Elektrik, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) 25 Kasım’dan başlayıp, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne kadar devam eden “Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası”nda, farkındalık yaratmak için sokakları turuncu aydınlattı.

A- A+

Aydın, Denizli ve Muğla illerinin elektrik dağıtımını yapan ADM Elektrik ile İzmir ve Manisa illerinin elektrik dağıtımını yapan GDZ Elektrik, kadına yönelik şiddetin son bulması için küresel ölçekte düzenlenen ve 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başlayıp, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar devam eden 16 günlük aktivizm kampanyasına katıldı.

ADM ve GDZ Elektrik, hizmet noktalarında belirlenen caddeleri turuncu ile aydınlattı. Eşit hayat yaklaşımıyla toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamak üzere çalışmalara odaklanan ADM ve GDZ Elektrik, elektrik direklerini turuncu boyayıp, sokakların da turuncu aydınlatılmasını sağladı.

NEDEN TURUNCU RENK?

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2014 yılında kadına yönelik şiddeti “küresel salgın” olarak ilan etmesinin ardından, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı 16 günlük aktivizm kampanyası başlattı. Kampanya süresince şiddete karşı kayıtsız kalmamaya ve ses çıkarmaya dikkat çekmek amacıyla her sene “Dünyayı Turuncuya Boya” sloganı altında, kadına yönelik şiddetten arınmış bir dünyayı temsil eden turuncu temalı aktiviteler düzenleniyor. Kampanya sürecinde ışığı ve umudu simgeleyen turuncu rengi kullanan kişi ve kurumlar, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık çalışmalarına desteklemiş oluyor.