“Cumhuriyete Doğru” tiyatro oyunu beğeniyle izlendi – D20Haber
20.04.2024, Cumartesi
13 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. Genel
  4. /
  5. “Cumhuriyete Doğru” tiyatro oyunu beğeniyle izlendi

“Cumhuriyete Doğru” tiyatro oyunu beğeniyle izlendi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Mart 2024 Perşembe - 13:51Güncelleme: 14 Mart 2024 Perşembe - 13:54
“Cumhuriyete Doğru” tiyatro oyunu beğeniyle izlendi

Cumhuriyet’in 100. yılı etkinlikleri kapsamında hazırlanan “Cumhuriyet’e Doğru” isimli tiyatro oyunu Denizli’de sahnelendi.

Millî Mücadele dönemini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyelerini anlatan Cumhuriyet’e Doğu isimli bu özel tiyatro eseri, TC Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Vakıfbank sponsorluğunda 110 kişilik dev bir sanatçı kadrosuyla sahnelendi. Oyun, Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezinde izleyiciler ile buluştu.

Büyük beğeni toplayan oyunu Vali Ömer Faruk Coşkun, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Danışmanları İbrahim Sarıtaş ve Utku Koçak, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Özer, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar izledi.

İSTİKLAL MARŞI’NIN TAMAMI OKUNDU

Millî Mücadele kahramanları ve birlik ruhunun sahnelendiği tiyatro oyununu izleyenler, birçok sahnede duygulanarak gözyaşlarını tutamadı. Oyunda Hamdullah Suphi Bey’in Büyük Millet Meclisi’nde İstiklâl Marşı’nın kabulünü yeniden canlandırdığı sahnede, tüm salonda İstiklâl Marşı’nın on kıtası tüm izleyenler tarafından ayakta okundu.

BAŞROL OYUNCULARI

Başrolleri Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Levent Özdilek, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan paylaştığı oyun Türkiye turnesi kapsamında daha önce Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat, İzmir, İstanbul ve Ankara’da izleyiciyle buluştu.

OYUNUN KONUSU

Oyun, bir öğretmenin şehitliği ziyaret ederek 10 yaşındaki öğrencisi Ali'ye, Cumhuriyetimizin nasıl ilan edildiğini anlatması ile başlıyor. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara'da Büyük Millet Meclisi'ni kurması ile devam eden süreçte, Millî Mücadele kahramanlarının ve Türk halkının tek yumruk oluşu ve kanlarının son damlasına kadar savaşarak milli mücadeleyi nasıl kazandığı konu ediliyor. Tiyatro oyunu, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni ilan edişi ile tamamlanıyor.

Tiyatro eseri Bora Severcan tarafından yazıldı ve yönetildi. Koreografide Özgür Adam İnanç ve Serhat Güdül'ün imzaları bulunan tiyatro oyununun orijinal müzikleri ise Selim Atakan tarafından bestelendi. Oyunun orijinal müzikleri olarak Mehmet Akif Ersoy'un Birlik şiiri ve sözleri İbrahim Sarıtaş'a ait olan Cumhuriyet Marşı, özgün bestelerle yine Selim Atakan tarafından bu proje için özel olarak hazırlandı. Proje yapımcılığını Volkan Severcan üstlenirken, proje danışmanlığını ise Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş yaptı. Oyunun yazımı aşamasında tarihsel gerçekliklerin doğru yansıtılması için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 15 kişilik bir arşiv araştırması ekibi çalıştı.