09.12.2022, Cuma
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. Genel
  4. /
  5. CHP’li Karaca: Türkiye içerik engelleme şampiyonu

CHP’li Karaca: Türkiye içerik engelleme şampiyonu

Haber Merkezi - 14 Ekim 2022 Cuma - 11:49 CHP’li Karaca: Türkiye içerik engelleme şampiyonu

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Twitter Şeffaflık Raporu'na göre, mahkemelerin verdiği 7 bin 70 içerik engelleme kararıyla Türkiye’nin dünyada ilk sırada yer aldığını söyleyerek, “Açık farkla şampiyonuz” dedi.

A- A+

Kamuoyunda “Sansür Yasası” olarak bilinen “dezenformasyonla mücadele düzenlemesi” TBMM’de görüşülerek kabul edildi. Düzenlemenin 31. maddesinin görüşülmesinde söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, düzenlemenin iktidarın kendi dezenformasyon çabalarını çürütmek isteyen muhalefete karşı kullanılmak istendiğini ifade etti. Karaca, şöyle konuştu:

“PAYLAŞANA DA, BEĞENENE DE CEZA”

“Bugün, yargının bu derece baskı altına alındığı ve talimatla çalıştırıldığı bir ülkede, bu yasanın kimlerin menfaati için hangi şekilde uygulanacağını bilmediğinizi söylerseniz hakikaten bize gülünç gelir. Hepimiz biliyoruz bu durumun ne olduğunu. Bu yasa yürürlüğe girmeden, daha Mecliste görüşülmeden bir birim kuruldu: Dezenformasyonla Mücadele Birimi. Bu birimin başına İdris Kardaş getirildi. ‘Erdoğan’ın hakikat mücadelesine ortak olmak onurdur’ diyen bir kişidir İdris Kardaş. Şimdi bu arkadaşımızın, bu birimin ve Fahrettin Altun’un çıkarttığı dezenformasyon raporlarına göre, mahkemeler vatandaşa ceza verecek ve sadece bilgiyi paylaşan değil, beğenen, retweetleyen de üç yıl cezaevi riskiyle karşı karşıya kalacak. “

“NİYET OKUYACAKLAR”

Görüşmeler sırasında CHP’li Burak Erbay’ın kürsüde çekiçle telefon kırmasıyla ilgili tartışmalara da değinen Karaca, “Bir milletvekilimiz, Sansür Yasası’na karşı toplumda farkındalık oluşturabilmek için çekiçle telefonunu kırdı. Ardından çıkan tartışmalarda Sayın Meclis Başkan Vekilimiz ‘ben o çekici kötü niyetle getirmediğine inanıyorum’ dediğinde, MHP Grup Başkan Vekili Sayın Akçay ‘kötü niyetli olmadığını nereden biliyorsunuz’ diyerek iktidar zihniyetinin bu yeni yasayla ne hedeflediğini gösterdi. Kanunun 29. maddesinde ‘korku ve panik yaratmak saikiyle’ ifadesi var. Sayın Akçay bizim arkadaşımızın iyi niyetli eylemini nasıl hemen bu tanıma göre hedef gösterdiyse, vatandaşa da aynısı yapılacak. AKP’li ve MHP’li arkadaşların keyfine göre niyet okunacak. İktidar için yazan çizen herkes iyi niyetli, iktidarı protesto eden herkes kötü niyetli olacak, toplumda korku ve panik yaratıyor iddiasıyla takibata uğrayacak. Sizler, doğru bilgiler bile olsa işinize gelmeyenleri yasaklayacaksınız, hapse atacaksınız, baskı kuracaksınız. En kötü yasalar iyi uygulayıcıların elinde adaletli olur ama en iyi yasalar kötü uygulayıcıların elinde de maalesef ciddi hak ihlallerine sebep olur” dedi.

Haberin DevamıReklam

“AKP BİZİ İÇERİK ENGELLEME ŞAMPİYONU YAPMIŞ”

2012-2020 yılları arasında Twitter Şeffaflık Raporu’na göre Twitter’a dünya genelinden 12 bin 499 mahkeme kararı gönderildiğini ve bunun 7 bin 70’inin Türkiye’ye ait olduğunu kaydeden Karaca, “Açık farkla şampiyonuz(!). İkinci sıradaki Rusya’nın rakamı bizimkinin yarısı. Yine, Facebook’ta içerik kaldırmada 2 bin 452 rakamıyla dünyada beşinci sıradayız. Bu kanun geçmeden önce bile sosyal medya sansürünün şampiyonlar liginde oynuyormuşuz. Fakat bu iktidardaki arkadaşlarımıza yetmemiş olacak ki daha fazla baskı, daha fazla sansür, daha fazla düşünce ve ifade özgürlüğü ihlali yaratacak, halkımızı daha çok otosansüre zorlayacak bu yasal düzenlemeyi bize mecliste dayatıyorlar” diye konuştu.

“ÖZGÜRLÜK TARLALARIMIZDA KUMPAS TOHUMLARINIZI YEŞERTMEYECEĞİZ”

Karaca, konuşmasını “Özgürlük tarlalarında kumpaslarınızın, ihanetinizin ve baskınızın tohumları asla yeşermeyecek çünkü bu ülke ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsızlık ve özgürlük mayasını taşıyan milletinin cumhuriyetidir. Mücadeleniz boşadır, özgürlük kazanacak, demokrasi kazanacak” sözleriyle tamamladı.