%24,73 aylık artışını yetersiz bulan emekliler: Ödediğimiz bedel yetti – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. Genel
  4. /
  5. %24,73 aylık artışını yetersiz bulan emekliler:...

%24,73 aylık artışını yetersiz bulan emekliler: Ödediğimiz bedel yetti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 07:43Güncelleme: 4 Temmuz 2024 Perşembe - 09:24
%24,73 aylık artışını yetersiz bulan emekliler: Ödediğimiz bedel yetti

Emekli aylıklarına yapılan artış yetersiz bulundu. Tüm Emeklilerin Sendikası Denizli Şubesi, yapılan artışla ilgili “Emeklilerin, emekçilerin yaşam boyu ödedikleri bedel yetti” açıklamasını yaptı.

TÜİK’in yüzde ilk 6 ay için yüzde 24,73 enflasyon açıklamasının ardından maaşlara yapılacak artış tepkilere yol açtı. Tüm Emeklilerin Sendikası Denizli Şube Başkanı Mesdan Yıldırım, Candoğan Parkı önündeki açıklamasında, “Siyasi iktidar, şaibeli enflasyon hesabını baz alarak maaşları dizayn etmek istiyor. Bu hesaplar yıllardır gerçekliliğini yitirmiş, emeklileri ölüm sınırında yaşamaya mahkum etmiş, rasyonellikten uzak hesaplardır” ifadelerini kullandı.

“İktidarın maaş artışı dediği şey zam veya maaş artışı değil, eriyen maaşların 2024-Ocak’taki, yani 6 ay önceki alım gücüne erişmesi düzenlemesidir. Bu düzmece artış ile o bile mümkün gözükmüyor” diyen Yıldırım, şunları kaydetti:

“Şimdiden iktidar birçok kaleme zam yapmaya başladı. Enerjiye en çok ihtiyaç duyulan bu mevsimde, elektriğe yüzde 38 zam yapıldı bile. 1 Temmuz’dan geçerli denerek, ilk 6 ay için düşük enflasyon hesabı oyununu göz göre göre kurnazca sergilemekten çekinmediler. Aklımızla oyun oynuyorlar.

Emeklileri, asgari ücretle çalışanları, yani emeğiyle, alın teriyle çalışanları aç bırakarak tasarruf yapılamaz. Bizler bırakın tasarruf yapmayı, açlıktan ölmemek için direniyoruz. Tasarruf yapılacaksa bu ülkenin kaynaklarına çökenlerin muslukları kesilsin. Bedel ödenecekse, ülkeyi bu duruma getirenler bedel ödesin. Emeklilerin, emekçilerin yaşam boyu ödedikleri bedel yetti de arttı. Neresinden bakılırsa bakılsın, emeklilere, asgari ücretle çalışanlara yaşam hakkı tanımayan bu anlayışı, bu köle düzenini, bu sadaka sistemini asla kabul etmiyoruz.

Haberin DevamıReklam
Acil olarak bütün emeklilerin maaşlarına 15 bin liralık seyyanen artış yapılmalıdır. Tekrar ediyoruz. Kısa vadede emeklilerin maaşlarına Temmuz’da kayıplarımızın telafisi ve gelecek 6 aylık hissedilen enflasyon oranı ve refah payına ilaveten 15 bin liralık seyyanen artış yapılmalıdır.

Uzun vadede ise 2008’de uygulamaya sokulan yasa kaldırılmalı, maaş güncelleme katsayısı ve maaş bağlama oranı yeniden düzenlenmelidir. Bu düzenlemede en düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenerek yapılandırılmalıdır.

İktidar, Temmuz’da asgari ücreti arttırmayacağını söylüyor. Umuyoruz bu çılgınlıktan vaz geçilir. Yoksulluk sınırının beşte biri kadar bir ücretle insan çalıştırılamaz. İktidarın Mehmet Şimşek eliyle hayata geçirmeye çalıştığı vahşi kapitalizm, yeni bir köleci düzendir. Çalışanların da bunu kabul etmemesi gerekir. Zira bu düşük maaşlar, emekli olunduğunda hâlihazırda 10 bin lira maaş alan emeklilerin kaderine ortak olmaktır.

Emekliler, asgari ücretliler, halkımız açlık sınırının altında ücretle yaşam mücadelesi veriyor, 4 yıllık süre iktidar için hiçte öyle kolay geçmeyecek. Emeklinin, emekçilerin hele hele asgari ücretlinin göğsüne çökerek iktidarlarını sürdürmeleri mümkün değildir. İktidar yarattığı krizin bedelini halka ödetmeye çalışıyor, krizin bedelini iktidar ödemelidir. İktidar artık ülkeyi yönetemiyor, halk 22 yıldır ülkeyi kötü yöneten iktidardan, verdiği yönetim yetkisini geri almak istiyor. Bunun yolu da erken seçimdir. Sandık halkın önüne en kısa sürede gelmelidir.