01.04.2023, Cumartesi
6 °C / 21 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Veli-Der: Üniversiteler yüz yüze eğitime devam...

Veli-Der: Üniversiteler yüz yüze eğitime devam etmeli

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Şubat 2023 Salı - 14:07Güncelleme: 14 Şubat 2023 Salı - 14:09
Veli-Der: Üniversiteler yüz yüze eğitime devam etmeli

Veli-Der Denizli Şube Başkanı Elif Bekci, üniversitelerin yüz yüze eğitime devam etmesi gerektiğini belirtti.

Veli Der Şube Başkanı Elif Bekci, yaptığı açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralılara şifalar diledi.

Yaşanan ağır yıkım sonrasında “her şeyi en iyi ben bilirim” düşüncesi ve siyasal bir muhasebe hesabıyla hareket edildiğini, bilim insanlarının, demokratik kitle örgütlerinin, tüm muhalefetin eleştiri ve önerilerine kapalı bir iktidar anlayışının sürdürüldüğünü kaydeden Bekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun son örneği üniversitelerde yüz yüze eğitime ara verilmesi oldu. Bu kararın gerekçesi olarak da depremde evlerini yitiren insanlarımızın barınma ihtiyacını karşılamak için KYK yurtlarının tahsis edileceği belirtildi. KYK yurtlarının böyle olağanüstü dönemlerde kullanılması düşünülebilir belki ama depremzedelerin barınma sorunun çözümü için birçok alternatif olanak varken, KYK yurtları en son düşünülmesi gereken yerler olmalıdır. İlk etapta eğitimi gözden çıkarmak adeta gençlerimizin geleceğini hedef almak ve kaosa davet çıkarmaktır. Bu zor zamanlarda dahi gençlerimizin, ülkemizin geleceği öncelenmeli üniversiteler açık kalmalıdır. Depremzedelerin barınması için diğer devlet olanakları kullanmalıdır.”

Haberin DevamıReklam

Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesinin kısa ve uzun vadede ciddi olumsuzluklar yaratacağını vurgulayan Bekci, şu önerileri yaptı:

– Tüm önlemler alınarak okullar ve üniversiteler açık tutulmalıdır.

-Afet Bölgesindeki üniversiteler çevrimiçi eğitim kapsamına alınabilir, deprem bölgesi dışında kalan üniversitelerde öğretime bir an önce başlanmalıdır. Deprem bölgesindeki üniversiteler de öğrenim görenler öğrenciler, deprem bölgesi dışındaki üniversitelere geçici nakilleri yapılıp buradaki ailelerinin yanında misafir öğrenci olarak eğitime devam edebilirler.

-Afet bölgesindeki illerde orta ve ilköğretim öğrencileri için tek katlı (çadır, konteyner) okullarda bölgede psikososyal eğitim veren uzman görüşleri de alınarak uygun olan sürede eğitim başlamalıdır.

-Özellikle psikolojik danışmanlık ve rehber öğretmen kadroları artırılmalı, atamaları yapılmalı ve hızla bölgede çalışmalara başlatılmalıdır.

-Ülkemizde ataması yapılmayan yüz binlerce öğretmen bulunmaktadır. Çok hızlı bir biçimde öğretmen ihtiyacı için atamaları yapılmalı, fiziksel olarak hazır olan tüm okullar hızla eğitime açılmalıdır.