Bekci: Okulların depreme dayanıklılık test sonuçları açıklansın – D20Haber
24.07.2024, Çarşamba
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Bekci: Okulların depreme dayanıklılık test sonuçları...

Bekci: Okulların depreme dayanıklılık test sonuçları açıklansın

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Mart 2023 Perşembe - 13:31Güncelleme: 2 Mart 2023 Perşembe - 13:31
Bekci: Okulların depreme dayanıklılık test sonuçları açıklansın

Veli-Der Denizli Şube Başkanı Elif Bekci, tüm kamu ve özel okulların depreme dayanıklılık testlerinin bağımsız kuruluşlara yaptırılıp, sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Veli-Der Şube Başkanı Elif Bekci, yazılı açıklamasında, çocukların deprem gibi felaketlerde hayatını kaybetmesini istemediklerini belirterek, okullarda alınması gereken önlemlere ilişkin acil taleplerini dile getirdi.

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinin on binlerce insanın yaşamını yitirdiği Kahramanmaraş merkezli depremlerde bir kez daha görüldüğünü kaydeden Bekci, depremde hayatta kalabilmek için ev, iş yeri okul ve benzeri yapıların mühendislik bilimine uygun hale getirilmesi, tüm bireylerinin deprem konusunda eğitilmesiyle mümkün olacağını ifade etti.

Her depremde en fazla kamu binalarının zarar gördüğünü, bunların arasında okulların da bulunduğunu vurgulayan Bekci, veliler olarak okullarda alınmasını istedikleri önlemleri şöyle sıraladı:

1- Ülkedeki tüm kamu ve özel okulların zemin etütleri, depreme dayanıklılık testleri ve risk analizleri Mühendis ve Mimarlar Odası, üniversiteler gibi bağımsız kuruluşlara bir an önce şeffaf bir şekilde yaptırılıp kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

2- Çocuklarımızın okullarda olduğu saatlerde yaşanacak bir depremden dolayı oluşabilecek kötü manzaralarla karşılaşmamak için, en kısa sürede okullarda deprem öncesi, deprem anında ve deprem sonrası için eylem planları oluşturulmalıdır.

3- Şimdiye kadar okullarda yapılan rutin deprem tatbikatlarının dışında daha nitelikli bir hazırlık sürecini önceleyen “Depreme Hazırlık Eğitimi” modülü hazırlanıp ilkokul birinci sınıftan itibaren her seviyede, tüm eğitim kademelerinde ve okul türlerinde ders olarak okutulmalıdır.

4- Riskli binalara güçlendirme yapılmamalı, derhal yıkılmalı; ihaleler kamuoyuna açık, şeffaf bir şekilde yapıldıktan sonra, okulların inşaatları en kısa sürede tamamlanmalı, Mühendis ve Mimarlar Odası, üniversite gibi bağımsız kuruluşların denetiminden sonra teslim alınmalıdır.

5- Yeniden yapılacak okulların mimari projeleri ilgili meslek odalarının görüşleri alınarak oluşturulmalı; olası depremde okulların bahçeleri toplanma alanı, geçici yaşam ve lojistik noktaları olarak da kullanılabilmesini sağlayacak mimariye sahip olmalıdır (duş, tuvalet, yardım dağıtım alanı, yemekhane kesintisiz internet ve iletişim olanağı vb).

6- Okulların elektrik şebekesi, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile desteklenmeli, olası deprem sonrası temel ihtiyaçların karşılanabileceği şekilde projelendirilmelidir.