Ustalık Telafi Eğitim Programı iş birliği protokolü imzalandı – D20Haber
21.04.2024, Pazar
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Ustalık Telafi Eğitim Programı iş birliği...

Ustalık Telafi Eğitim Programı iş birliği protokolü imzalandı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 26 Ocak 2023 Perşembe - 20:08Güncelleme: 26 Ocak 2023 Perşembe - 20:08
Ustalık Telafi Eğitim Programı iş birliği protokolü imzalandı

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından mesleki eğitimle ilgili uygulamaya konulan Ustalık Telafi Eğitim Programı kapsamında, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile özel sektör temsilcileri arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleşen protokol imza törenine İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Şube Müdürü Mahmut Gürhan ve programı katkı verecek olan 21özel sektör temsilcileri katıldı.

İmzalanan protokol ile 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamındaki alanlarda mesleki eğitim ve istihdam süreçlerinin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Ekici, imza törenindeki konuşmasında “Bakanlığımızca mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında uygulanmak üzere 33 alan ve 183 dalda Ustalık Telafi Programları hazırlanarak uygulamaya konuldu. Bu programlardan hangi yılda mezun olduklarına bakılmaksızın tüm lise ve üniversite mezunları yararlanabilmektedir. Program süresi en fazla 27 hafta olup, eğitimin tamamı işletmelerde yapılmaktadır. Eğitim süresince öğrencilerin sigorta primleri ile işletmelere asgari ücretin yüzde 50’si kadar Devlet katkısı ödemesi yapılmaktadır” dedi.

Ekici, kursiyerlerin eğitimlerini tamamladıkları tarih itibari ile açılacak ilk ustalık beceri sınavına alınacağını, başarılı olanlara alanıyla ilgili ustalık belgesi, talep etmeleri halinde meslek lisesi diploması düzenleneceğini sözlerine ekledi.