22.09.2021, Çarşamba
18 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Ünlü psikolog Zimbardo PAÜ’de

Ünlü psikolog Zimbardo PAÜ’de

Haber Merkezi - 15 Mayıs 2017 Pazartesi - 16:31 Ünlü psikolog Zimbardo PAÜ’de

Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) ev sahipliğinde Eurasian Journal of Educational Research (EJER) dergisi işbirliğiyle düzenlenen yurt içi ve yurt dışından 2 bin 500 akademisyenin katıldığı Uluslararası EJER Kongresi gerçekleştirildi.

A- A+

Kongre kapsamında bin bildiri sunuldu, 5 panel, 8 çalıştay, 6 stoa tartışması, atölye çalışmaları ve imza günleri gerçekleştirildi. Ayrıca, çeşitli üniversitelerden çok sayıda bilim insanı ve öğrenci kayıt yaptırarak Zimbardo’yu dinledi.

Kongrenin onur konuğu Stanford Hapishane Deneyini yapan dünyaca ünlü sosyal psikolog Philip Zimbardo’ydu. Zimbardo, ‘‘EviltoHeroism/Bir insan canavardan kahramana nasıl dönüşür” konulu sunumunu yaptı. Stanford Hapishane Deneyi’nin ortaya koyduğu bulgular ile insanlık suçlarının bazı dinamiklerini açıkladı. Zimbardo, insanlık tarihinde kayıtlı ve ne yazık ki önlenemez bir şekilde devam eden insanlık suçlarını, sosyal psikolojik yönden, insan tutum ve davranışlarına zararları açısından ele aldı.

Prof. Zimbardo, ikinci sunumunda yapmış olduğu çalışmalar, deneyler ve deneyimlerini aktardı. Gerçekleştirilen panelde, Dr. Zimbardo’nun ‘‘TheHeroicImagination Project’’/ ‘‘Kahramanlık Hayalgücü Projesi’’ konu oldu. Projenin amacını, toplumda “iyiliğin olağanlaştırılması ve yaygınlaştırılması’’ olarak özetleyen Prof. Zimbardo, “Kahraman olmak insanlara yardım etmek ve ahlaki bir değeri korumak olarak düşünülürse, içimizden herhangi biri de pekala kahraman olabilir” tezini savundu.

Haberin DevamıReklam

Panelde, insanların sosyal ortamlarda, yardım ihtiyacında olan insanlara karşı gösterdikleri “Tepkisizlik” örneklerine değinen Prof. Zimbardo, insanların kişisel veya toplumsal sorunlar karşısında seyirci kalmadan, güvenli bir şekilde müdahale edebilme yollarından bahsetti. Yardım etmede sorumluluk almanın önemini vurgulayan Prof. Dr. Zimbardo, insanların birbirlerine yardım ederek toplumsal bariyerleri ortadan kaldırabileceklerini ifade etti.

İyiliği ya da kahramanlığı örnek eylemlerle teşvik ederek, üretmenin ve çoğaltmanın mümkün olduğunu dile getiren Prof. Philip Zimbardo’nun ‘‘Kahramanlar Yaratmak” olarak nitelediği projesinde, öğretilen temel şeylerin, kişinin sosyal baskıya rağmen kendi olabilmesi ve farklı davranmaktan korkmaması olduğunu belirtti. Prof. Zimbardo ayrıca, kötülük kadar iyiliğin de bulaşıcı olduğunu öne sürdü.