PAÜ’de 214 tıp öğrencisi beyaz önlük giydi – D20Haber
16.04.2024, Salı
14 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. PAÜ’de 214 tıp öğrencisi beyaz önlük...

PAÜ’de 214 tıp öğrencisi beyaz önlük giydi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Mart 2024 Cuma - 13:53Güncelleme: 15 Mart 2024 Cuma - 13:53
PAÜ’de 214 tıp öğrencisi beyaz önlük giydi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesinde öğrenim gören doktor adayı 214 öğrenci, düzenlenen törenle mesleğin sembolü beyaz önlüğü giydi.

Prof Dr Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen beyaz önlük giyme törenine Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, milletvekilleri, PAÜ Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, Denizli Tabip Odası Başkanı Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan törende konuşan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof Dr Fazıl Necdet Ardıç, "İyi doktor olmak için mevkiye, unvana, paraya ihtiyacımız yok. Bu fakülte size bilimin kapılarını açacak, sizlerde bugüne kadar defalarca ispat ettiğiniz gibi çalışkan, azimli, yorulmayan gençler olarak bu kapıdan tıp bilimini durmaksızın geliştiren eğitimlere katılacaksınız" dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr Osman İsmail Özdel ise, Türkiye’de 128 tıp fakültesinin eğitim-öğretim verdiğini, bunun 40’ın tanesi akredite olduğunu, akredite fakülteler arasında PAÜ Tıp’ın da yer aldığını ve bu yıl üçüncü kez reakredite edildiğini söyledi.

PAÜ Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan da, İstanbul’un İngilizler tarafından işgal edilmesine karşı çıkan tıp öğrencilerinin vatan savunmasında öncü olduğunu belirterek, "Hekimlik, insanın bizzat kendisiyle uğraşan, onun sağlıklı yaşamı, hastalandığında tedavisini ve gerektiğinde rehabilitasyonu ile ilgilenen kişi olarak toplumun vazgeçilmez mesleğidir" diye konuştu.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da, "Doktorluk gönülden yapılan bir iştir. Fedakârca ve kendinden vererek yaptığınız takdirde başarıya ulaşırsınız. Diğer türlü zaten o işi yapmak gerçekten çok zordur. Doktorlarımızın koronavirüs salgınında, geçen yıl yaşanan deprem felaketinde fedakarca, cesaretle çalıştığını gördük" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 214 tıp öğrencisine beyaz önlükleri giydirildi.