20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. PAÜ’de 2. Antik Çağ Defilesi

PAÜ’de 2. Antik Çağ Defilesi

Haber Merkezi - 5 Mayıs 2017 Cuma - 12:32 PAÜ’de 2. Antik Çağ Defilesi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümü 1. Sınıf öğrencileri tarafından “2. Antik Çağ Defilesi” düzenlendi.

A- A+

Pamukkale Üniversitesi 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Meydanı Açık Hava Amfisi’nde Arkaik Dönem Heykel Sanatı Dersi kapsamında bu yıl 2’ncisi düzenlenen Antik Çağ Giysi Defilesi, Kütahya’daki Aizanoi Antik Kenti’nin Kazı Başkanlığını yürüten ve Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Elif Özer, bölüm öğrencileri, Emsan İlköğretim Okulu ve Artı Koleji öğrencileri ile birlikte hazırlandı.

Düzenlenen defilenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Elif Özer, “Kültürel miras eğitimini özellikle küçük yaşlardan itibaren çocuklara aşılamak gerektiğini düşünüyoruz, o sebeple bu yılki etkinliğimize ilkokul öğrencilerini de katmak istedik” dedi. Ayrıca Prof. Dr. Özer, ilerideki yıllarda ilkokul öğrencilerinin sayısını arttıracaklarını ve etkinliği şehir içinde düzenleyerek, halkın katılımını sağlamak istediklerini, antik çağ giysilerini Denizli’de markalaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Haberin DevamıReklam

Prof. Dr. Elif Özer’in Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Murat Taşkıran ile birlikte tasarladıkları etkinlikte antik çağ dünyası canlandırıldı. Defile kapsamında düzenlenen yarışmada toplam 7 mitolojik grup adı ile çıkan Arkeoloji Bölümü 1. sınıf heykel dersi öğrencilerinin hazırladığı Antik Yunan giysileri çocuklarla birlikte sunularak izleyicilere ve jüri üyelerine tanıtıldı.

Yarışmacı grupları değerlendirmek üzere, Arkeoloji Bölümü’nden Yrd. Doç.Dr. Umay Oğuzhanoğlu, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. İnci Türkoğlu, Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Banu Yılmaz ve Araştırma Görevlisi Bilge Yılmaz Kolancı, Resim Öğretmeni Aslıhan Şahan Kızılay ve Çekirge Plastik Sanatlar Atölyesi adına Aslı Vize’den oluşan jüri sunulan defileyi izledi.

Antik çağ havasına uygun müzikler ve danslar eşliğinde sahneye çıkan öğrenciler seyircilerden büyük alkış aldılar.