08.02.2023, Çarşamba
-3 °C / 5 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Öğretmenler 2 Kasım’da iş bırakacak

Öğretmenler 2 Kasım’da iş bırakacak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 28 Ekim 2022 Cuma - 16:38Güncelleme: 28 Ekim 2022 Cuma - 16:38
Öğretmenler 2 Kasım’da iş bırakacak

Öğretmenler, meslekleriyle ilgili yapılan yasal düzenlemelere karşı ve eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekmek üzere 2 Kasım’da iş bırakacak.

Denizli Gazeteciler Cemiyetinde, iş bırakma eylemine katılacak 13 sendikanın temsilcileri tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ve eğitimde yaşanan sorunlarla ilgili ortak eylem kararı alan Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Teç-Sen, Hürriyetçi Eğitim-Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim-Sen, Eğitim Hak-Sen, Eksen Eğitim-Sen, İdeal Eğitim-Sen, Eğitim Söz-Sen, Eğitimde Birlik-Sen, Eşit Haklar Sendikası ve TÖB-Sen adına yapılan açıklamayı Eğitim-İş Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan okudu. Açıklama şöyle:

“19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavının derhal iptal edilmesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, TBMM’de ivedilikle ele alınarak yeni bir meslek kanununun tüm eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin görüşleri alınarak düzenlenmesi acil talebimizdir.

Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş
tutarında ödenmesi sağlanmalıdır.

Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1 dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir.

Eşit işe eşit ücret ilkesine uygun olarak farklı ücret ve istihdam şekillerine son verilmeli, kadrolu güvenceli istihdam sağlanmalıdır.

Haberin DevamıReklam

Kamuda mülakat uygulamasına son verilmelidir.

Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir.

Öğrencilerimizin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme hakları, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır.

Bu taleplerimizle ilgili 26, 27, 28 Ekim 2022 tarihlerinde iş yerlerinde kokart takılması kararı alınmıştı, okullarımızda kokart takarak tepkimizi gösterdik.

Tepkilerimize ve taleplerimize rağmen Milli Eğitim Bakanlığı çözüm adına bir adım atmayınca 2 Kasım 2022 tarihinde tüm eğitim çalışanlarının katılımı ile bir günlük iş bırakma eylemi yapılması kararımızı da çarşamba günü uygulayacağız.

Tüm eğitim emekçilerimizi o gün alanlara bekliyoruz. İş bırakmak Uluslararası Çalışma Sözleşmesi hükümleri ve Danıştay kararları gereğince yasal bir eylemdir. Kimseye bu eyleme katıldığı için ceza verilemez.

2 Kasım Çarşamba günü saat 12.00’de Çınar Meydanı’nda toplanacağız, halaylarımızla eylemimizi gerçekleştireceğiz.”