Türkçe ortalaması 70 olmayan sınıf geçemeyecek – D20Haber
29.11.2023, Çarşamba
9 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Türkçe ortalaması 70 olmayan sınıf geçemeyecek

Türkçe ortalaması 70 olmayan sınıf geçemeyecek

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 23 Eylül 2023 Cumartesi - 09:59Güncelleme: 23 Eylül 2023 Cumartesi - 10:05
Türkçe ortalaması 70 olmayan sınıf geçemeyecek

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınıf geçmenin detaylarını açıklarken, Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrencinin sınıf geçemeyeceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bir televizyon kanalında katıldığı programda sınıf geçmeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Temel Eğitim Yönetmeliği ile ilgili bilgi paylaşan Tekin, bazı derslerin ortalamanın üzerinde olması ferektiğini ifade etti.

Tekin, “Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek” dedi.

Haberin DevamıReklam
Açık liseler ile ilgili açıklamada bulunan Tekin, sınavların yüz yüze olacağını belirtti. Tekin, “Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibariyle bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak” diye konuştu.

Bakan Tekin, öğretmen atamalarıyla ilgili de “Benim arzum, isteğim şuydu. Bütçe kanunu geçmeden rakamlar belli olursa atama sürecini başlatırız. 3 ay içerisinde yeni eğitim yılı başlarken arkadaşlarımızı başlatırız diye düşünmüştüm bunu da açıklamıştım. Bunu da ilgili bakanlarla paylaşacağız” ifadelerini kullandı.