MEB’den sınıf anneliğine yasak – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. MEB’den sınıf anneliğine yasak

MEB’den sınıf anneliğine yasak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 6 Aralık 2023 Çarşamba - 10:10Güncelleme: 6 Aralık 2023 Çarşamba - 10:10
MEB’den sınıf anneliğine yasak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda “sınıf anneliği” uygulamasına son verilmesi için illere yazı gönderdi. Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, uygulamanın okul ile veliler arasında bağ kurulmasına ve ihtiyaçların karşılanmasına katkı yaptığını ifade ederek, bugüne kadar bir şikayet duymadıklarını belirtti.

Okullarda bazı ihtiyaçların karşılanması, düzenlenecek faaliyetlerde okul ile veliler arasında iş birliği yapılması amacıyla uygulanan sınıf anneliği uygulamasına yasak getirildi. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Zarife Seçer tarafından illere resmi yazı gönderildi.

Yazıda, bazı okullarda “sınıf annesi” adı altında velilerin görevlendirildiği, bu kişilerin sınıfın çeşitli ihtiyaçları için velilerden aidat ve benzeri adlar altında para topladıkları, ders araç-gereç temini yönünde faaliyetlerde bulundukları, zaman zaman derslere müdahil oldukları yönünde şikayetler alındığı ifade edildi.

Ders öğretmeni dışındaki kişilerin eğitim ortamına müdahalesinin eğitimin niteliğini bozduğu, pedagojik ilkelere aykırı durum oluşturduğu kaydedilen yazıda, “Valiliğinizce okullarda sınıf annesi ve benzeri adlar altında mevzuatta yer almayan uygulamalara mahal verilmemesi, bu konuda okulların uyarılması ve gerekli tedbirlerin alınması hususunda; gereğini rica ederim” denildi.

AYDOĞAN: ŞİKAYET ALMADIK

Konuyla ilgili görüştüğümüz Eğitim İş Denizli Şubesi Başkanı Namık Kemal Aydoğan, okulların ihtiyaçlarını karşılamada bütçelerin yeterli olmadığını söyleyerek, “Sınıf anneleri hem okul ile veliler arasında bağ kurulmasını hem ihtiyaçların yardımlaşma ile karşılanmasını sağlıyor. Sınıf anneliğiyle ilgili bugüne kadar sendikamıza bir şikayet ulaşmadı” dedi.