04.10.2022, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. KYK yurtlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

KYK yurtlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

Haber Merkezi - 7 Eylül 2022 Çarşamba - 11:12 KYK yurtlarına yerleştirme sonuçları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenci yerleştirme sonuçları açıklandı. Başvuruda bulunanların yüzde 80’inin yurtlara yerleştirildiği bildirildi.

A- A+

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, KYK yerleştirmeleriyle ilgili açıklamasında, bu yıl 1 milyon 5 bin 490 öğrencinin üniversitelere yerleştirildiğini, bunun 850 bininin örgün eğitim alacağını belirtti.

Kasapoğlu, 2022-2023 döneminde toplam 415 bin 305 öğrencinin yurt başvurusunda bulunduğunu da kaydederek, “Birinci faz yer yerleştirmede tarihimizin en yüksek yerleştirme oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik” dedi.

“DENİZLİ’DE BAŞVURANLARIN TAMAMI YERLEŞTİRİLDİ”

İlk fazda, Denizli ile birlikte 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

Haberin DevamıReklam

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak üzere 41 il merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını yine yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tüm Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Tüm gençlerimize sonuçlarımızın hayırlı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci en yakın şekilde takip etmeyi tavsiye ediyorum.”